Anasayfa » Güncel » Rusların ‘Her Şey Dahil’ İlgisi Bitti
Güncel

Rusların ‘Her Şey Dahil’ İlgisi Bitti

Rusların 'Her Şey Dahil' İlgisi Bitti
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
17 Ağustos 2015

Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve devalüasyon Rusların tatil tercihlerini büyük ölçüde etkiledi. Artık daha mütevazi tatilleri seçen Rus turistler, 2 ve 3 yıldızlı otellerin taleplerini artırdı. Temmuz verilerine göre, Rusların 5 yıldızlı otel talepleri yüzde 5 oranında geriledi. Geçen yıl Rusların yüzde 38’i 5 yıldızlı otelleri tercih ederken bu yıl bu oran yüzde 28’e düştü. ‘Her Şey Dahil’ oteller de artık daha az tercih ediliyor.

Devalüasyon nedeniyle ruble bazındaki harcamalar artsa da, Rusların tatil tercihleri daha mütevazi bir hal aldı. Temmuz ayı verilerine göre, Rusya’da online yollardan satın alınan tur paketlerinin ortalama fiyatı 57 bin 597 ruble oldu. Rus turistlerin yüzde 48’i temmuzda 30 ile 60 bin ruble arasında tatil harcaması yaptı. Fakat 2014 yılında bu oran yüzde 40’tı. 60 bin ile 90 bin arasında tatil harcaması yapan Rusların oranı ise yüzde 23’ten yüzde 29’a çıktı. 90 bin rubleden daha fazla harcama yapanlar ise yüzde 14’ten yüzde 23’e yükseldi. Tur paketi için 30 bin rubleden daha az harcama yapan Rus turistler ise yüzde 15’ten yüzde 8’e düştü.

Tatilcilerin Yüzde 73’ü Yurtdışında

İnternetten alınan tur paketlerinin yalnızca yüzde 27’si Rusya sahillerine ait. Rus tatilcilerin yüzde 73’ü yurtdışı seyahatlerini tercih etti.

Alınan bu paketlerde Türkiye, yüzde 37 ile ilk sırada. Rusların yüzde 16’sı Mısır’ı, yüzde 6’sı Yunanistan’ı tercih etti. Kıbrıs, Bulgaristan, Karadağ ve Tunus yüzde 2’şerlik paya sahip olurken, paketlerin yüzde 6’sı ise diğer ülkelere satıldı.

Temmuz ayında, 5 yıldızlı otellere gösterilen ilgi azaldı. Rus turistlerin yüzde 38’i geçen yıl 5 yıldızlı otelleri tercih etmişti. Fakat bu oran bu yıl yüzde 28’e düştü. 3 yıldızlı otel talepleri ise yüzde 28’den yüzde 37’ye çıktı. 4 yıldızlı otellerin talepleri de yüzde 28’den yüzde 26’ya geriledi. Tatil tercihlerinde kemer sıkmaya giden Rus turistlerin 2 yıldızlı otel talepleri ise yüzde 4’ten yüzde 9’a yükseldi.

Rusların ‘Her Şey Dahil’ otellere olan ilgisi de azaldı. Tatilcilerin yüzde 53’ü bu otelleri tercih ederken, bu oran yüzde 39’a düştü. Yarım pansiyon otellere olan talep ise yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıktı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER