Anasayfa » Güncel » Ruslar Yakayı Ele Vermekten Korkuyor
Güncel

Ruslar Yakayı Ele Vermekten Korkuyor

Ruslar Yakayı Ele Vermekten Korkuyor
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
2 Temmuz 2015

Türkiye’nin ziyaretçi sayısı bu yıl Rus krizinden büyük ölçüde yara aldı. Avrupa basınında savaş ülkesi ilan edilen Türkiye’de, Suriye yakınlığı ve IŞİD’in de etkisiyle ziyaretçi sayısı gün geçtikçe azaldı. Ancak ziyaretçi sayısındaki düşüş nedenlerinden birinin de banka borçları nedeniyle yurtdışına çıkamayan Rus vatandaşları olduğu belirlendi.

Rusya’da yasalar gereği 10 bin rubleden fazla borcu olan Rus vatandaşlarının yurtdışına çıkması yasak. Bu nedenle, krizin etkisiyle tatillerini iptal eden Rusların yanı sıra, borçlarından dolayı yurtdışına çıkma riskini göze alamayan 6 milyon Rus vatandaşı var. Bu durum, ziyaretçi sayısının azalmasında büyük rol oynuyor.

Borçları nedeniyle yurtdışına çıkmaktan çekinen Rusların sayısı 6 milyonu buldu. Banka kredisi, kamu hizmetleri vergi ve çeşitli cezalar nedeniyle birçok borcu doğan Ruslar tatillerini kendi ülkerinde yapıyor.

Krizin etkilerinin sürdüğü Rusya genelinde, bugün itibariyle borcu olan kişi sayısının 8 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Yurtdışına çıkamayan borçlu Rusların çoğunluğu Sverdlov’da bulunuyor. Nüfus dağılımı olarak incelendiğinde Sverdlov, yüzde 9’luk oranla ilk sırada yer alırken, Çeçenistan yüzde 1 ile bu oranın en düşük olduğu yer.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön