Anasayfa » Güncel » Ruslar Bu Yaz Nereye Gidecek?
Güncel

Ruslar Bu Yaz Nereye Gidecek?

Ruslar Bu Yaz Nereye Gidecek?
Turizm Global
Turizm Global
23 Mart 2015

Rusya Federal İstatistik Servisi’nin verilerine göre gelirleri yüzde 10 düşen Ruslar, yurt dışı tatil programlarını iptal edecek ya da daha ucuz olan destinasyon ve paketlere yönelecek.

Zengin Ruslar lüks tur paketleri ile daha çok Avrupa’ya gidiyor. The Moscow Times’ın haberine göre Avrupa’ya giden zengin Rusların, bu yıl Türkiye ve Mısır’a yönelme ihtimalleri var. Türkiye’ye giden Rus turist sayısında önemli düşüş beklense de Avrupa’dan yönelecek turistler zararı asgariye indirebilir.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Sözcüsü İrina Tyurina, 2015’te Rusların yüzde 50-70 civarında daha az yurt dışına turizm amacı ile çıkacağını söyledi. 2014’te 30’dan fazla tur operatörünün iflas etmesi nedeniyle güvenlik birimleri kontrolleri sıklaştırdı.

Ruslar 183 dolar harcıyor

Rus turistlerin her zaman ekstra harcama sevdiğini, alışveriş, bar, restoran ve diğer alanlara da para harcadığını kaydeden Tyurina, özellikle Avrupa’ya giden Rus turistlerin ortalamanın çok üzerinde masraf yaptığını söyledi. Rus turistlerin Hırvatistan’da günlük ekstra harcamaları kişi başına 183 doları bulurken, Almanların ekstra harcamaları 54 dolarda kaldı.

Rusya’da yaşanan kriz nedeni ile en çok Avrupa destinasyonu etkilenecek. Özellikle 1 milyonun üzerinde Rus turist ağırlayan Yunanistan, İspanya ve İtalya en çok etkilenecek ülkeler olarak gösteriliyor. Almanya ve Fransa ve Çek Cumhuriyeti’nde şimdiden düşüşler başladı.

Ucuz ülkelere seyahat devam

Ancak daha ucuza tatillerin geçirilebildiği Bulgaristan ve Karadağ gibi ülkelere giden turist sayısında azalma yok. Rusya ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında Ukrayna krizi nedeni ile yaşanan soruna değinen Tyurina, “Bir paradoks oluştu. Bir taraftan Brüksel’in Rusya ile ilişkileri kötüye gidiyor. Diğer taraftan AB ülkeleri daha fazla Rus turist talep ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kırım alternatifinin devreye girmesi ve iç turizme sağlanan mali destekler, Rusların iç destinasyon tercihini etkileyecek. Türkiye’ye geçen yıl 4,4 milyon Rus turist geldi. 2015 için bu rakamın azalması bekleniyor.  (Dünya)

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön