Anasayfa » Güncel » Rus Uçağında Türkçe Konuşulması 9 Saat Rötara Neden Oldu
Güncel

Rus Uçağında Türkçe Konuşulması 9 Saat Rötara Neden Oldu

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
14 Aralık 2015

Rus havayolu şirketinde ‘Türkçe’ konuşulduğunu duyan bir yolcunun bu söylemi ‘ihbar’ olarak nitelendirildi ve uçak piste geri döndü. Yaşanan ‘Türkçe krizi’ tam 9 saatlik rötara neden oldu.

Rus-Türk ilişkilerini olumsuz etkileyen ve Rusya’nın ardı ardına sıraladığı yaptırımlar sonrası bir türlü durulmak bilmeyen uçak krizi nedeniyle yaşanan gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor. Geçen hafta Rus istihbarat örgütü FSB’nin IŞİD’lilerin Tayland’a sızdığı bilgisini vermesi üzerine uçaktaki konuşma krize neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde Tayland’ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Bangkok’tan, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova seferini yapmak üzere hareket eden bir uçakta eşi benzeri görülmeyen bir ‘ihbar’ yapıldı.

“Uçakta Türkçe Konuşma Duydum”

Rus havayolu şirketi Aeroflot’a ait uçaktaki yolculardan biri, ‘Uçakta Türkçe konuşma duydum’ dedi ve bu tuhaf ihbar nedeniyle, uçak piste geri döndü. Üstelik uçağın rötarı tam 9 saati buldu.

Kriz haline gelen ihbar sonrası gelişmeler Rus basınında yer aldı. Rus yolcu uçağı, ilginç ihbar sonrası terminale geri döndü ve bagajların tümü yeniden güvenlik kontrolünden geçirildi.

Kontroller ve uçaktaki incelemeler nedeniyle, Moskova seferi yaklaşık 9 saatlik bir rötarın ardından ancak yapılabildi.

IŞİD’liler Tayland’daydı…

Tayland’tan Moskova seferini yapan uçaktaki bu ‘Türkçe’ krizi, geçtiğimiz hafta Rus istihbarat örgütü FSB’nin IŞİD terör örgütünden bazı teröristlerin Tayland’a sızdıkları ve bir eylem için hazırlık yaptıklarını yetkililere bildirmiş olması nedeniyle yaşandı.

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda 224 kişinin ölümüne neden olan Rus Metrojet Havayolları’na ait bir uçağın düşürülmesini IŞİD’in üstlenmesi Rus yetkilileri harekete geçirmiş olacak ki, IŞİD’li teröristlerin Tayland’a gitmiş olmasının bilinmesi üzerine Tayland’dan Moskova’ya giden Rus uçağında yapılan bu ihbar, uçağın yeniden baştan sona aranmasına neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön