Anasayfa » Etkinlikler » Rumeli Turizm Zirvesi’19 Bursa’da Başladı
Etkinlikler

Rumeli Turizm Zirvesi’19 Bursa’da Başladı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
15 Mart 2019

Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’ı temsilen yaklaşık 80 operatörden oluşan heyetin katılımı ile düzenlenen Rumeli Turizm Zirvesi’19 Bursa’da başladı.

Önemli bir kısmı vatan toprağı olarak addedilen güzel Balkan coğrafyası, özellikle son yıllarda ülkemiz gezginleri tarafından da ilgi görüyor. Peki bu ilgi turizm verileri açısından önemli seviyede mi? Ya da bu coğrafyanın insanlarının Türkiye’ye seyahat etme eğilimi? İşte tam da bu sorulara olumlu yanıtlar verebilmek adına yerinde bir etkinlik tasarlandı. Rumeli Turizm Zirvesi’19…

Türkiye ve Balkan ülkelerinde faaliyet gösteren turizm firmaları arasında iş geliştirme amacıyla düzenlenen Rumeli Turizm Zirvesi’19 dün (14 Mart) itibariyle başladı. Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı tarihi şehir Bursa’nın ev sahipliğinde gerçekleşen zirveye; Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Romanya ve Yunanistan’ı temsilen yaklaşık 80 operatör katılıyor.

17 Mart’a kadar devam edecek olan zirve öncesi açıklamalarda bulunan Proje Yürütme Kurulu Başkanı Buğra Artıç; RUMELİSİAD, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu, GÜMTOB ve BUSAT iş birliği ile bir komite kurulduğunu dile getirdi. Komitenin yanı sıra TİKA, Bursa Büyükşehir Belediyesi Tanıtma Birliği ve BTSO’nun da destek verdiği zirveye, Bursa için önem taşıyan Balkan ülkelerinden kalabalık bir heyetin katılım göstereceğini belirten Artıç; heyet üyelerinin seçiminin, kendi ülkelerindeki resmi kurumlar ile görüşülerek özenle yapıldığını vurguladı.

Balkan ülkelerinden turist akışının artması hedefleniyor

Turizmin dünyada en hızlı büyüyen hizmet sektörleri arasında yer aldığına dikkat çeken Artıç, bu nedenle turizm alanında odak organizasyonlar ve profesyonel tanıtım yapılmasının öncelikli olduğunu kaydetti.

Yapılan değerlendirmelerde hedeflenen ülkelerden yeterince turist ağırlanmadığının tespit edildiğini; bu nedenle de yurt dışına en çok turist gönderen ülkelerin önceliklendirildiğini dile getiren Artıç; “Etkinlik ile ilimize Balkan ülkelerinden turist akışının artması ve tüm turizm zenginliklerimizin tanıtımının yapılması amaçlandı. Zirvede Balkan ülkelerinden gelen heyete yapılacak yerinde tanıtım ve B2B görüşmeleri ile turist akışının artması ve karşılıklı iş birliğinin başlatılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Ortak değerleri paylaştığımız ülkelere yönelik çok etkili bir tanıtım olacak”

STK’lar ve Bursa dinamiklerinin desteğiyle, tamamen gönüllü çalışma platformu oluşturularak zirveyi düzenlediklerini belirten Artıç; “Etkinliğin ilimize gelen turist ve konaklama gün sayısındaki artış ile turizm ve sağlık turizmi potansiyelinin yerinde tanıtımı konusunda etkin olacağı konusunda şüphemiz yok. Ortak değerler taşıdığımız ülkelerin turizm profesyonellerine; tarih, kültür, kayak, deniz, gastronomi, doğa, medikal ve termal sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımı çok etkili olacak.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön