Anasayfa » Güncel » Roma Harabelerini Sahiplenmenin Bedeli; 10 Milyon Avro!
Güncel

Roma Harabelerini Sahiplenmenin Bedeli; 10 Milyon Avro!

Ceyda Arınç
Ceyda Arınç
30 Mayıs 2016

Eski medeniye ait bir harabenin varisi olmak kimin düşü olabilir? Bu sorunun cevabı bilinmese de, kimin sahip olabileceği, Roma otoritelerinin demecine göre gayet açık. 10 milyon avrosu olan herkes.

Roma, tüm hayırseverler, şirketler ve kendi vatandaşlarına, başkentin en ünlü tarihi mekanlarının restorasyonuna yardım edilmesi için acil yardım çağrısında bulundu. 

Restorasyona veya en azından ciddi bir temizlenmeye ihtiyacı olan yerler; Roma Forumu, Circus Maximus, duvarlar, su kemerleri ve kanalizasyon sistemleri. Roma, borçları yüzünden bunu karşılayamıyor ve finanse edilecek yerlerin tutarı; 10 milyar avro civarında. 

shutterstock_250147861

 

Kentin kültür şefi Claudio Parisi Presicce ifadesinde; bir zamanlar  dünyanın en güçlü imparatorluğu’nun merkezi olan yere, destek yağacağına inandıklarını söylüyor. ‘Yeni stratejik fikirlere ihtiyacımız var. Modern kentin üstünde yaşayan insanlarla, altlarındaki antik kentin arasında bir bağlantı oluşturmak zorundayız.’ diyor.

Bahsedilen çok yaygın bir strateji olmanın yanı sıra, zaten Roma’da çoktan yer edinmiş de bir hareket. İtalya çıkışlı bir dizi lüks moda markası, Roma’nın en ikonik anıtları ve tarihi mekanlarının restorasyonunda sponsor olmuş vaziyetteler. İnanılmaz işbirlikleri meydana geldi ve örneğin Fendi, La Dolce Vita’nın ünlü Trevi Çeşmesinin restorasyonunu finanse etti. Tod’s, Colosseum’un restorasyonunu ödemekte ve Bulgari de İspanyol Merdivenlerinin bakımını karşılıyor. 

Elinde fazladan 10 milyon Avro olan bir zengin varsa, Roma yetkilileri ile irtibata geçerek, 80’in üzerinde çeşme ve Trevi Çeşmesine giden su kemeri restorasyonunu himayesi altına alarak, tarihe adını yazdırabilir. 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön