Anasayfa » Güncel » Rijksmuseum Amsterdam : Fotoğraflamayın, Onları Çizin!
Güncel

Rijksmuseum Amsterdam : Fotoğraflamayın, Onları Çizin!

rijksmuseum-amsterdam-fotograflamayin-onlari-cizin
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
25 Kasım 2015

Rijksmuseum Amsterdam  ziyaretçileri kalem ve kağıtla buluşturmak için harika bir fikir ortaya attı. Müze içerisinde kamera ve telefonlar yasak, ziyaretçilerin eline kağıt ve kalem vererek eserlerin fotoğrafını çekmek yerine onları çizmeye teşvik ediyor.

“Büyük Çizim” adını verdikleri etkinliklerinde amaçlarını ziyaretçilerin ” sanat ve tarihin güzelliğini çizim ile takdir etmelerini ve keşfetmelerini ” olarak açıkladı.

Çizmeye Başlayın!

Çizmeye Başlayın!

Web sitesinde ziyaretçilerini ise şu ifadelerle karşılıyorlar:

“Cep telefonu ve medyanın dünyası olan bu zamanda müze ziyaretleri çoğunlukla pasif ve üstünkörü deneyimler oluyor. Ziyaretçiler dikkatleri dağınık ve güzelliği ve büyüyü gerçekten deneyimleyemiyorlar. Bu yüzden Rijksmuseum ziyaretçilerine sanat ve tarihin güzelliğini çizerek keşfedip, taktir etmelerine yardım ediyor. Bu yüzden, #startdrawing!”

Çizimin tarihi ise müzede oldukça eskiye dayanıyor. ” Rijksmuseum mimarları 1885’te müzeyi inşa ederken aynı zamanda bir çizim okulu da açmışlar.Eğer isterseniz zorunlu olmakla beraber nasıl çizim yapıldığını , boyamayı ve fotoğrafçılığı da öğrenebilirsiniz. Aslında biz zaten nasıl çizim yapılması gerektiğini biliyoruz.

Çocukken yaparken daha fazla eğlendiğimiz bir şey daha yok , ama büyüdüğümüzde  yazmak,konuşmak ve mantıklı düşünmek zorundayız.”

Müze içinden,

Müze içinden,

Buraya gelen her misafir rahatça çizmekte özgür: ” Çizim yeteneğine sahip olmanıza bile gerek yok çünkü bu son sonuç ile ilgili bir olay değil, bu sizin çizmeyi isteyip istememenizle alakalı, oranları, detayları ve çizgileri göreceksiniz… sanatçının sırrına bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.”

Yaşam mottosu “çizdiğin zaman daha fazla görürsün” olan müzenin etkinliğinin bir videosu bile var:

Daha fazla bilgi için: https://www.rijksmuseum.nl/

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön