Anasayfa » Güncel » Resmi Emojilerini Yayınlayan İlk Ülke: Finlandiya
Güncel

Resmi Emojilerini Yayınlayan İlk Ülke: Finlandiya

resmi-emojilerini-yayinlayan-ilk-ulke-finlandiya
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
6 Kasım 2015

Dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkeleri arasında gösterilen Finlandiya, yazılı mesajlaşmada duyguları ifade etmek amacıyla sıklıkla kullanılan semboller olarak tanımlanabilecek ‘emoji’leri resmileştirdi. Fin kültürünü temsil eden 30 farklı emoji yayınlamaya hazırlanıyor. Bunların arasında Finlandiya ile özdeşleşen Nokia markasının efsanevi telefonu 3310 da yer alıyor.

Evet biz bu ülkeyi, ‘yaşam kalitesi en yüksek ülkeler’ ve ‘refah seviyesi yüksek ülkeler’ arasında zaten sıralamıştık. Ülkenin gündeminin oldukça sakin ve huzurlu olduğunu da çokça dile getirmiştik. İşte tüm bunları kanıtlayan bir haber daha: Finlandiya Hükümeti, resmi emojileri açıkladı. İskandinav ülkelerinde gündem işte bu kadar eğlenceli.

finlandiya_EMOJİ_NOKİA3310

Nokia 3310

Emoji kullanımı artık tam anlamıyla bir çılgınlık haline geldi. Özellikle sosyal medyanın hızla yayılmasının ardından akıllı telefonlarda artık konuşmalar yerine emojiler ile anlaşmak mümkün.

Aklınıza gelebilecek her türlü ifadenin ya da durumun bir sembolünü emojiler arasında bulabilirsiniz. Finlandiya Hükümeti ise, 30 önemli kültür öğesini emojileştirerek, resmi hale getirdi. Böylece dünyanın resmi emojilerini yayınlayan ilk ülkesi Finlandiya oldu.

finlandiya_emoji_headbangers_tg - Kopya

Headbangers

Artık Finlandiyalılar arkadaşları ile yazılı sohbetleri sırasında duygularını resmi emojiler ile ifade edecek. Kendi ulusal emojilerini kullanarak saunada olduklarını ifade edebilecekleri gibi heavy metal dinlediklerini de gösterebilecekler.

30 Emoji 1 Aralık’ta Yayınlanacak

Geçtiğimiz yılın çılgın trendi nedeniyle, sosyal platformlar, en iyi emojiyi hazırlayabilmek için kıyasıya yarışıyor. Bu trende uyum sağlayan Finlandiya Hükümeti de, birbirinden renkli Fin kültürünü temsil eden emojileri resmileştirme kararı aldı.

finlandiya_sauna_tg

Fin kültürünü yansıtan sauna

Ulusal emojiler ‘This is Finland’ isimli bir web sayfasının fikir kaynağı olduğu yılbaşı projesinin bir parçası. Şimdilik yalnızca, Finlandiya ile özdeşleşen marka Nokia’nın 3310 modeli, Fin kültürünü yansıtan bir sauna emojisi ve bir de headbangers olmak üzere 3 emoji açıklandı. Ancak 1 Aralık’ta tüm emojiler Finlandiya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön