Anasayfa » Kültür&Sanat » Peribacaları Arasında “Senfoni”
Kültür&Sanat

Peribacaları Arasında “Senfoni”

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
18 Temmuz 2018

Masalsı coğrafyası ile öne çıkan Türkiye’nin en önemli turizm cazibe merkezlerinden Kapadokya’da, “Antik Kentler Konserleri” kapsamında “Senfoni ile Müziğimiz” konseri gerçekleştirildi. Işıklandırılan Peribacaları arasından yükselen senfoni izleyenlere adeta büyülü saatler yaşattı.

Özel coğrafyası, tarihi ve otantik kimliği ile en gözde turizm destinasyonları arasında bulunan Kapadokya bölgesindeki peribacaları, geçtiğimiz günlerde adeta büyülü saatlere sahne oldu. “Antik Kentler Konserleri” kapsamında gerçekleştirilen “Senfoni ile Müziğimiz” adlı konser müzikseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Paşabağı Örenyeri‘nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik, Orhan Şallıel şefliğinde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşiğinde gerçekleştirildi.
Konser öncesi konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Antik Kent Konserlerinin kültür turizmine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmeye başladığını belirtti. Tokaç, “Konseri geçen yıl Kütahya Aizanoi ve Burdur Kibyra antik kentlerinde, bu yıl ise Çanakkale Kilitbahir Kalesi ve Diyarbakır Suriçi’nde düzenledik. Bugün de Paşabağı’nda tarihi bir mekandayız. Tarihi mekanlarda, yerelden evrensele bir bakış açısıyla müziğimizin tanıtılması ve bu sayede kültür turizmine katkı sağlamayı amaçlamaktayız.” dedi.

Çok sayıda turist ve 8 büyükelçi izledi

Konuşmanın ardından şef Şallıel yönetiminde sahne alan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının konserini, Japonya, Hindistan, Çin, Sudan, Filipinler, Zambiya, Makedonya ve Malta’nın Ankara büyükelçilerinin yanı sıra Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen ile çok sayıda vatandaş ve yabancı turist izledi.
Işıklarla renklendirilen Peribacaları arasında düzenlenen konser, aynı zamanda görsel şölene sahne oldu.

Fotoğraflar: Alpaslan Körükcü – Anadolu Ajansı
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön