Anasayfa » Güncel » Dünyanın En Büyük Havalimanı 2019 Yılında Açılacak
Güncel

Dünyanın En Büyük Havalimanı 2019 Yılında Açılacak

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
29 Haziran 2017

Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en büyük havalimanını açmaya hazırlanıyor. Başkent Pekin’de 2019 yılında açılması planlanan havalimanının ilk aşaması için çalışmalara hız verildi.

Pekin Havalimanı inşaatı yetkililerince yapılan açıklamaya istinaden bahsekonu havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olacak. 2019 yılında ilk fazın tamamlanması öngörülmekte.

 

 

İlk açılışından itibaren 4 adet uçak pistiyle hizmet vermeye başlayacak olan havalimanının projesi geçtiğimiz pazartesi günü basına tanıtıldı. Başkentin ikinci havalimanının daha ilk yılında 45 milyon yolcu ağırlaması bekleniyor.

İkinci ve üçüncü fazların tamamlanmasının ardından havalimanı kapasitesinin yıllık 100 milyon yolcuyu bulacağı belirtilmekte.

Bu rakamlar ile havalimanı sadece yüzey ölçüleriyle değil, yıllık olarak ağırlayacağı yolcu sayısıyla da en büyükler listesinin ilk sırasına yerleşmeye aday.

Pekin Yolcu Talebi Fazlasıyla Var

İnşaat firması Genel Müdür Yardımcısı Jia Zhiguo yaptığı açıklamada: “Öngördüğümüz yıllık yolcu sayısı bize hiç -acaba- sorusunu sordurtmuyor, aksine talebi karşılayacak mıyız diye kendimize soruyoruz” diyerek projelerinin zaruriyetinden ne kadar emin olduklarını dile getirdi.

 

Mevcut olan günümüz Pekin Uluslararası Havalimanı da yine aynı inşaat firması tarafından yapılmış, dünyanın ikinci büyük havalimanı. Mevcut olan şimdiki yolcu trafiğini karşılayamayacak kapasiteye ulaşmış bir halde.

Proje bütçesinin 12 milyar Amerikan Doları olarak açıklandığı havalimanı Pekin şehir merkezine 46 kilometre mesafede inşa edilmekte. Havalimanı ayrıca ekonomik olarak kalkındırılmak istenen Hebei ve Tianjin şehirlerine de hizmet verebilecek yakınlıkta.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön