Anasayfa » Girisimler » Pasifik Okyanusu’nda Yeni Bir Kıta Bulundu
Girisimler

Pasifik Okyanusu’nda Yeni Bir Kıta Bulundu

Dünyada 8. bir kıta olduğunu söylesek ne derdiniz? Biz değil aslında, bilim insanları Yeni Zelanda’da Pasifik Okyanusu’nun altında görünen Zelandiya ismini verdikleri büyük kara parçasının, yeni bir kıta olabileceğini söylüyor.

Bilim insanları uzun zamandır, Yeni Zelanda’nın en yüksek ucu Mount Cook dağının önündeki Zelandiya’nın kıta olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Zelandiya ismi ilk kez jeofizikçi Bruce Luyendyk tarafından 1995’te koyulmuştu. Amerika Jeoloji Topluluğu dergisinde yayımlanan son çalışmada ise, araştırmacılar, Zelandiya’nın yüzölçümünün 5 milyon kilometrekare olduğunu belirttiler. Yani neredeyse Türkiye’nin altı katından daha büyük.

BBC’nin haberine göre, “Zelandiya: Açığa Çıkan Kıtamız” adlı kitaplarında da araştırmacılar Nick Mortimer ve Hamish Campbell, Zelandiya’nın aynı zamanda Pasifik Okyanusu’ndaki Yeni Zelanda’yı ‘ada’ konumundan ‘kıta’ konumuna taşıyacağı için önemli olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar bir kara parçasının kıta sayılabilmesi için şu kriterleri inceliyorlar:

  • Normal okyanus tabanından daha kalın bir kabuk olması
  • Kendine özgü bir jeolojiye sahip olması
  • İyi tanımlanmış bir bölge olması
  • Okyanus tavanından ne kadar yüksek olduğu

Zelandiya’nın yüzde 94’ü suyun yani Pasifik Okyanusu’nun altında bulunuyor. Yalnızca birkaç ada ve üç büyük kara parçası suyun üstünde duruyor, bunlar: Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney adaları ile Yeni Kaledonya.

Kıtaları tanımlayan ve ilan eden bilimsel bir kurum yok. Dolayısıyla dünyanın 8 kıtanın varlığını kabul etmesi, gelecekte yapılacak araştırmaların Zelandiya’yı kıta olarak kabul etmelerine kalıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön