Anasayfa » Güncel » Paris ve Marakeş’te Yves Saint Laurent Müzesi
Güncel

Paris ve Marakeş’te Yves Saint Laurent Müzesi

Ceyda Arınç
Ceyda Arınç
24 Mayıs 2016

Fransız moda tasarımcısı Yves Saint Laurent’in çalışmalarına adanmış olan 2 ayrı müze yolda. Müzeler, sonbahar 2017’de Paris ve Marakeş’te kapılarını açacaklar. Her 2 yeni kurumda da, Pierre Berge Vakfından çok önemli seçkiler bulunacak. Şu anda Paris’te arşivlenmiş olan 5000 kıyafet, 15.000 haute couture aksesuarı yanı sıra on binlerce YSL çizimi ve çeşitli nesneler etkileyici bir görsel şölen sunacaklar. 

 

yves-saint-laurent-museum-marrakesh-morocco-mYSLm-dtudio-KO-designboom-02

 

Her iki şehirde de tasarlanan yeni bina, kübik formunda olup, çizgileri kumaş dokuları andırmakta. Bina, kurucu ortakları; Olivier Marty ve Karl Fournier olan Fransız mimarlık firması studio KO tarafından tasarlandı. Yves Saint Laurent Caddesinde, Majorelle Bahçesine bitişik olan yapı,  4.000 metrekare kalıcı sergi alanında, YSL’nin eserlerini sergileyecek. 150 metre kare geçici sergi alanında da, 130 kişilik salon, bir kitapçı, teraslı bir restoran ve 5.000 kitaplı araştırma kütüphanesi bulunacak.

 

yves-saint-laurent-museum-marrakesh-morocco-mYSLm-dtudio-KO-designboom-X

 

Cepheyi süsleyen pişmiş toprak tuğlalar, Morokko taşlarından yapıldı. Binanın dışı, kübik formlarda olup, kumaş dokularına benzeyen bir desen oluşturmak suretiyle tuğla ile süslenmişken, iç tasarım da, adeta bir couture ceket astarı gibi, aydınlık, kadife ve pürüzsüz görünümde. 

Foto: Horst P. Horst, Vogue, August 1980

Foto: Horst P. Horst, Vogue, August 1980

Yves Saint Laurent hayranları iyi bilirler, moda dehası 1966 yılında Marakeş’i keşfettiğinde buraya adetas bayıldığı için sürekli gidip gelmesini sağlayacak bir ev satın aldı. Müzenin Marekeşte açılacak olduğu Majorelle Bahçesine yakınlığı, özel bir adım, zira YSL ve Berge, bu bahçeyi geliştirme altındayken 1980 yılında devraldılarSite şimdi popüler bir turistik bir yer ve Berber kültürüne adanmış bir müze ile aynı zamanda Yves Saint Laurent’ın külleri 2008 yılında ölümünün ardından burada dağıtıldı.

Paris’teki mekan da, YSL’nin Paris’te Saint Laurent’in eski couture evinin bulunduğu 5 Avenue Marceau adlı yerdeTasarımcı bu adreste neredeyse 30 yıl çalıştı ve 2004’ten bu yana sanatçının 40 yıllık kariyerinden arda kalan çalışmalarını korumakla görevli vakıf burada bulunmakta. 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön