Anasayfa » Seyahat Sektorü » Cruise » Panama Kanalı Tarihinin En Büyük Yolcu Gemisi Geçişine Şahit Oldu
Cruise

Panama Kanalı Tarihinin En Büyük Yolcu Gemisi Geçişine Şahit Oldu

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
17 Mayıs 2018

Tam 4 bin yolcu kapasiteli 170 bin ton ağırlığındaki Norwegian Cruise gemisi Panama Kanalı’nı geçen en büyük yolcu gemisi unvanına sahip oldu.

305 metreye yakın uzunluğu ile gemi geçtiğimiz Pazartesi günü kanaldan seyrini tamamladı. Yolcu gemisi olarak kanalı geçen en büyük gemi unvanıyla Norwegian Cruise tarihe geçti.

Panama Kanalı’nın genişletilme projesi sonrası Almanya – Seattle rotasında bulunan yolcu gemisi kanaldan geçişini gerçekleştirebildi.

 

Norwegian Cruise Line açıklamasına istinaden de devasa gemi yeni Alaska rotasında yolcularını 2018 yazı süresince taşımaya devam edecek.

Kanalın genişletilme projesi yük gemilerinin kapasite artırabilmesine de olanak sağladı. On yıla yakın süren çalışmalar neticesinde daha büyük, uzun ve derin gemilerin geçişi için kanal 21 metre genişletildi ve 6 metreye yakın da derinleştirildi.

 

Bu önemli proje 2016 yılında tamamlanabildi.

Mart ayında Almanya’dan yola çıkan 4 bin kişilik yolcu gemisi ise önce Miami’ye seyir etti. Kanalı geçerek şimdi de Seattle yönünde ilerliyor.

Panama Kanalı yetkililerinden Manuel Beitez, kanal genişletme projesi akabinde mümkün olan bu büyük yolcu gemisi geçişinin çok kanal tarihinde de önemli bir yeri olduğuna işaret etti. Manuel Beitez, sezon sonuna kadar 248 yolcu gemisinin daha kanaldan geçiş sağlayacağını belirtti. Kanal genişletme projesinden önce geçmesine onay verilen 248 gemiden 20 kadarı geçiş yapamıyordu.

Norwegian Cruise Line Başkanı Andy Stuart ise “Norwegian Bliss isimli yolcu gemimiz ile Panama Kanalı’ndan geçiş yaparak sezonlarına yardımcı olmaktan son derece mutluyuz” açıklamasında bulundu.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön