Anasayfa » Seyahat Sektorü » Havayolları » Pakistan Havayolları’ndan Kabin Ekibine “Kilo Verin Ya Da Uçmayın” Talimatı
Havayolları

Pakistan Havayolları’ndan Kabin Ekibine “Kilo Verin Ya Da Uçmayın” Talimatı

Pakistan Havayolları’ndan Kabin Ekibine “Kilo Verin Ya Da Uçmayın” Talimatı

Pakistan Uluslararası Havayolları, uçuşlarında görev alan kabin memurlarının vücut ağırlıklarına sınır getirdi. Sağlık hususunun ön planda tutulduğu bu talimat kapsamında belirlenen kiloda olmayan memurlar havayolunun uçuşlarında görev alamayacak.

Havayollarının çalışanlarına yayınladığı talimatın duyurusunda Temmuz 2019’a kadar aylık 5 pound (yaklaşık 2,27 kg) nasıl verilebileceği bilgisi de yer alıyor.

Standart vücut ağırlığı endeksine göre belirlenen talimattaki kiloya ulaşılamadığı takdirde havayolu görevlileri planlı uçuşlarına dâhil edilmeyecek. Onun yerine havayolu çalışanları özel bir klinik merkezine yönlendirilecek. Çalışan memurlar vücut standartlarına uygun ağırlığa gelinceye kadar da bu merkezde tedavi görecek.

 

Talimata Uymayanlar Uçuşlara Katılamayacak

Dağıtılan talimatta yer alan bilgide: “Belirtilen standart vücut ağırlıklarından 30 lbs (yaklaşık 14 kg) sapan her çalışan 31 Ocak 2019 tarihi itibariyle yer hizmetlerinde görev alacak. Klinik merkezimizde tedavi edilip, istenilen seviyeye ulaşana kadar sağlıklı kilo verme programına devam edecek.” deniyor.

Talimattaki imza Aamir Bashir’e ait. Kendisi, ulusal bayrak taşıyıcı havayolunun uçuş hizmetleri genel müdürü. Talimatın sonunda da “getirdiğimiz kurala uyulması mutlak ve zaruridir” ifadesi yer almakta.

Pakistan PIA, Bu uygulamayı yürürlüğe koyan ilk havayolu şirketi değil. Geçtiğimiz yıllarda Malezya Havayolları ve Emirates de benzer bir uygulama gerçekleştirdi.

İdeal vücut ağırlığının 67 kg olması gerektiğini savunan Malezya Havayollarının 20’ye yakın sayıda çalışanının görevine bile son verdiği bilinmekte. İçlerinde yirmi yıldan daha uzun süredir şirkette hizmet etmiş olanlar dahi vardı.

Emirates ise yeni işe alımlarda kilo kontrolüne büyük önem veriyor. Üstelik dönemsel olarak kontroller de tekrar ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön