Anasayfa » Güncel » İstanbul Özdilek Vakfı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ne Yoğun İlgi
Güncel

İstanbul Özdilek Vakfı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ne Yoğun İlgi

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
28 Eylül 2017

ÖzdilekPark İstanbul AVM’de geçtiğimiz haftasonu Özdilek Vakfı tarafından açılan ve sanatseverlerle buluşan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, 100’ü aşkın heykele ev sahipliği yapıyor.

Artık İstanbulluların, Eskişehirlileri kıskanma sebeplerinden bir tanesi azaldı. İstanbul, Madame Tussauds heykellerinden sonra kendi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykellerine kavuştu.

 

Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü açılışa katıldılar. Ayrıca, Metin Akpınar, Bedri Baykam, Berna Laçin, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Güneri Civaoğlu da kendi heykelleri bulunup, açılışa katılan ünlü isimler arasındaydı.

 

Hüseyin Özdilek: Balmumu heykel sanatını desteklemekten gurur duyuyoruz

Hüseyin Özdilek, açılışta yaptığı açıklamada:

Özdilek Holding olarak, sanata ve sanatçıya verdiğimiz değeri her platformda dile getiriyor, insanlık tarihinin en eski sanat dallarından biri olan heykel sanatını desteklemekten gurur duyuyoruz. Bu kapsamda ülkemizde balmumu heykel sanatının yükselip gelişmesi ve uluslararası alanda tanıtımında büyük katkıları bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile ortak bir projeye imza atmaktan oldukça mutluyuz. Sanatın toplumun her kesiminde değer görmesi için böylesine projeler önemli. Umarım bizim yaktığımız bu ateş, diğer AVM’lere de sıçrar ve tüm Türkiye sanat kokar” dedi.

 

Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen: ATATÜRK’Ü YAPMAK DEĞİL KARİZMASINI HEYKELE YANSITMAK ZOR OLDU 

İstanbul’daki müzenin Türk siyasetçileri, devlet adamları, sanat, bilim, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluştuğundan bahisle, Büyükerşen, müzenin en önemli eserinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu belirtti.

Büyükerşen, “AVM’lerin kültür ve sanat eserlerini halka ulaştıracak en önemli alanlardan biri olarak görüyorum. Bu kapsamda Sayın Özdilek ile bu konuyu konuştuk ve öncü bir işin altına imza atmaktan dolayı mutluluklarını dile getirdi. Ve akabinde çalışmalarımız başladı.  Çünkü AVM’lerde şimdiye kadar en önemli kültürel faaliyetimiz sinemalardı. Biz ÖzdilekPark İstanbul AVM’de bu durumun geçerli olmadığını kanıtlamak istedik ve bunu başarmış olmaktan oldukça mutluyuz” dedi.

 

En çok Atatürk’ün balmumu heykelini yaparken zorlandığını söyleyen Büyükerşen, Atatürk’ü yapmanın değil karizmasını heykele yansıtmanın zor olduğunu belirtti.

Eskişehir’deki bulunan ilk Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, açıldığı günden günümüze 1 milyon kişiden fazla ziyaretçi ağırladı.

Sanatçı Metin Akpınar: “Yılmaz Büyükerşen hocamızı kutlamak lazım. Hem üniversite hocalığı, hem Eskişehir Belediye Başkanlığı yapıyor. Cumhurbaşkanı da olsa çok sevinecektik ama olmadı. Çok keyifli bir çalışma olmuş. Madame Tussauds’ya esir kalmıştık. Yerli, milli bir şey olması kıvanç verici. İstanbul’da ve sürekli olması da beni sevindirdi. Zeki ile benim yan yana olmamız ve elimi omzuna koymuş olmam beni duygulandırdı. Benim tanıdığım Zeki değil, dişleri yapıldıktan sonraki Zeki o. Sarıldığım, öpüştüğüm Zeki değil. Beni daha iyi yakalamış ama hocamız” şeklinde konuştu.

Yılmaz Büyükerşen’in Balmumu Heykel Müzesi haftanın her günü ziyarete açık olacak.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön