Anasayfa » Yazar Köşesi » Otellerde Hangi Eğitim Modelleri İzlenmelidir?
Yazar Köşesi

Otellerde Hangi Eğitim Modelleri İzlenmelidir?

otellerde-hangi-egitim-modelleri-izlenmelidir
Atalay ARICIOĞLU
Atalay ARICIOĞLU
10 Aralık 2015

Uzunca bir aradan sonra sizlerle tekrar birlikteyim. Daha önce günümüz turizminde çalışma olgusu ve beklentiler konusunda bir yazı kaleme almıştım bunun içerisinde öncelikle eğitimin önemini fiziki ve sosyal şartların desteklenmesi ile sonuç verebileceğini anlatmıştım ki şimdi mensubu bulunduğum otelde bu gelişimleri oluşturma ve derleme konusunda bir dizi çalışmalar başlattık .Bu yazımda çalışmaların nasıl arka planda geliştiğini sizlerle paylaşıyor olacağım bu yazımda ve bir yazı dizisi olarak eğitim modelinin kurgulanmasını paylaşıyor olacağım sizlerle.

Eğitim planlamasında öncelik kurumun niteliğini ön plana çıkartan ve kurumu kişilere tanıtan bazı kıstaslar oluşturulmaya baslar;

  • Vizyon
  • Misyon
  • Değerlerimiz
  • Oryantasyon Planı ( işe uyum el planı )
  • Marka Standartları
  • Standart Operasyon Prosedürleri
  • Kalite Ölçümleme  Standartları
  • Performans Olcumu Ve Değerlendirme

Yukarıda verdiğim  hususlar çok önemli ve olmazsa olmaz eğitim  unsurları olarak göze çarpsa da bir yandan da tüm bir yıl akademik eğitim çizelgesinde bulunan cok önemli eğitim dersleri de verilmelidir. .Bunları aşağıda kısaca hatırlamak isterim ;

Başarılı Misafir Hizmetleri/Hizmette Kalite Yönetimi, Takım ruhu oluşturma,Liderlik-Yoneticilik, Öz motivasyon-Motivasyon, Yetki Delegasyonu, Zaman Yönetimi, Telefonda Etkili İletişim/ Telefonda Satış, Güçlü İletişim Becerileri/Hitabet ve Diksiyon, İngilizce vb… eğitimleri keyifli ve interaktif  ortamlarda sunmak gerekir..

Bu sunuları yapmaya başladığınız  eğitimleri  vermeyi düşündüğümüz anlarda paralel olarak inandırmanın da beraber verilmesi kanısındayım .

Sosyal ve yan haklar ,iyileştirmeler,ödüller ve yetkinliklerle birlikte olmalıdır.

Maslow piramidindeki gibi kişinin önce beslenme ve fiziki şartları sonra güvenlik ve ihtiyaçlarının belirlenmesi piramidin tamamını oluşturmaktadır.

Otellerde de kullanım alanların temizlik ve bakımlarının düzgün yapılması,dinlenme alanlarının özellikle kişilerin  güzel vakit geçirmesine olanak sağlaması  önemlidir,Motivasyon etkinliklerinin yapılıyor olması ,kuruma uzun sure hizmet veren kişilerin ödüllendirilmesi,performansa bağlı ödül çalışmaları ,özel günlerin kutlanması gibi bir dizi çalışma ,egıtım sisteminin ana omurgasını oluşturmaktadır.

Küçük jest ve çalışmalarla kişileri değerli kılmak ,onlarında misafirlere aynı değerle yaklaşmasını sağlayacaktır.

Önümüzdeki donemde yaptığımız çalışmaları sizlerle daha çok buluşturacağım

Yazı dizimin ilk bölümüne burada son verirken önümüzdeki dönemin tüm turizm çalışanları adına umduğumuzun ötesinde, yarınlara umutla taşıyacak bir donem olmasını canı gönülden diliyorum …

Saygılarımla

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

Profil_foto_yorum
Serdar Sağlamtunç, FCSI13 Temmuz 2016 Çarşamba
Güzel bir yazı. Turizm ve konaklama dalında eksik olan bilgi ve bilinçlilik ve bunun için tesisin ağırlama ile ilgili tüm bölümlerinin eğitim programına alınması faydalı olacaktır. Örneğin bir tesisin temel iki ögesi mutfak ve çamaşırhane ile ilgili bilgi asla verilmiyor. Halbuki USA da 1950 yılında Cornell üniversitesi bu alanların nasıl oluşturulduğu hakkında derslere başlamış ve halen devam ediyor. Bir konuda ne kadar bilgi varsa o kadar başarı olur. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Çünkü turizmde ileri ülkelerle aramızdaki makas açılmakta. Teşekkürler.
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön