Anasayfa » Güncel » Oteller ve Diğer Açık Alanlar: Sınırsız İnternet Erişimi Güvenliği Güvenli Mi?
Güncel

Oteller ve Diğer Açık Alanlar: Sınırsız İnternet Erişimi Güvenliği Güvenli Mi?

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
21 Haziran 2018

Seyahatte olanlar ister iş için ister özel amaçlı olsun, yolculukları süresince ve otele giriş yaptıktan sonra sunulan internet hizmetinden faydalanmak isterler. Herkese açık bir kablosuz ağ ile özel bir ağ güvenliğinin birbirinden farklı olduğu ise unutulmamalı.

Otel, restoran veya kafe gibi mekânlarda sınırsız internet hizmeti sağlamak ve bu hizmetten faydalanmak günümüzün olmazsa olmazı. Ziyaretçiler gittikleri yerlerde ve bulundukları ortamda internet ile ilgili olarak paylaşımlarını yapabilmeyi, mesaj ve e-maillerini kontrol edebilmeyi istiyor doğal olarak.

Özellikle yurt dışı (mobil ağ / internet) dolaşım ücretlerinin henüz yurt içi kullanım ücretleri seviyesinde olmadığı herkesçe biliniyor.

Ancak, uzmanlar halka açık internet hizmeti sağlayıcıları konusunda uyarıyor. Kablosuz bağlantıyı sağlayan modeme erişimi olan herkes, o bağlantı üzerinden paylaşılan verilere de kolaylıkla erişebilmekte.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İnternet hizmetinden faydalanmayın demiyoruz elbette. Ancak özellikle seyahatlerinizde kullandığınız kablosuz bağlantı hizmeti üzerinden kredi kartı ve kimlik bilgilerinizi paylaşmak durumunda kalacağınız alışveriş ve bankacılık işlemlerinizi mümkün olduğunca yapmayın diyoruz. Yine mecbur kalmadıkça kişisel verilerinizi halka açık bağlantı yöntemleriyle gerçekleştirdiğiniz işlemlerinizde kullanmayın.

Zarar vermek isteyen insanlar verilerinize, şifrelerinize, hatta e-maillerinize ulaşabilir ve tüm bu bilgileri elde ederek maddi ve manevi birçok farklı alanda size zarar verebilir.

Birçok otel “login / giriş“ sayfası yönlendirmesi ile özellikle dışarıdan gelebilecek korsan ihlalleri karşısında önlem alabiliyor.

Hele ki seyahat ettiğiniz yerin size teyit etmediği bir kablosuz ağ bağlantısına asla bağlantı kurmaya çalışmayın.

Laptop, notebook ya da tabletlerinizin en son sürüm virüs tarayıcıları ile donatılmış olmasına özen gösterin. Aynı şekilde internet tarayıcınız da sürekli güncel olsun. Bu programlar güncel tutuldukça güvenlik standartları da yeni ihlallere karşı daha güçlü ve güncel kalıyor.

Gereğinden uzun süre ile internete bağlı kalmayın. Resmi ya da özel işinizi bitirdikten sonra internet bağlantınızı sonlandırarak gereğinden uzun süre risk altında kalmaktan kaçının.

Gittiğiniz yerde her günkü alışkanlıklarınızdan bir nebze olsun uzaklaşmak size de iyi gelecektir.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön