Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Oteller, Online Seyahat Acentalarına Yenik Düştü
Acentalar

Oteller, Online Seyahat Acentalarına Yenik Düştü

oteller-online-seyahat-acentalarina-yenik-dustu
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
10 Eylül 2015

Oteller ile online seyahat acentaları (OTA) arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Verilere göre online seyahat acentaları büyük mesafe kat etti. Expedia ve Hotels.com gibi dev oyuncular en yüksek rezervasyon oranlarına ulaştı.

Eye for Travel tarafından yapılan araştırmaya göre, online seyahat acentaları, otellere göre bir adım önde. Expedia, Hotels.com gibi online oyuncular bugüne kadarki en yüksek rezervasyonlarına ulaştığı ve online seyahat acentaları üzerinden yapılan rezervasyonun otellerin iki katından da fazla artış gösterdiği belirtildi. Otellerin internet sitesi üzerinden yapılan rezervasyonlar yüzde 7.1 artarken, online seyahat acentaları üzerinden yapılan rezervasyonlar ise 15.1 oranında arttı.

Dev online acentalar, küçük rakiplerini birleşme yoluyla ya da satın alarak elimine ediyor. Fakat otellerde durum farklı. Kendi web sayfaları üzerinden rekabet ortamını yakalamaya çalışan oteller, online devlere uyum sağlayamıyor. Online seyahat acentalarının bile birbiriyle rekabet edebilmesi için oldukça yüklü pazarlama harcamaları yaparken, otellerin bu devleri yakalaması çok zor görünüyor.

Expedia ve Orbitz ABD’nin Yüzde 60’ını Elinde Bulunduruyor

STR Global raporuna göre, Expedia ve Orbitz’in birleşmesiyle birlikte ABD pazarının yarısından fazlası bu grubun elinde. Grup pazar payının yüzde 60’ını elinde bulunduruyor. Bu durumdan diğer Amerikan şirketleri de etkileniyor. Grubun elinde bulundurduğu pazar payı arttıkça, diğer Amerikan şirketlerine düşen pay azalıyor. Bu şirketler ise, gözlerini Priceline’ın hakimiyetindeki küresel pazara dikti.

Avrupalı Otelciler ile Booking.com Arasındaki Tartışma Sona Erdi

Online acentaların otelcileri zor durumda bıraktığı ve tüm pazar payını ele geçirmesi nedeniyle haksız rekabete neden olduğu tepkileri son zamanlarda gittikçe artıyor. Priceline’ın en büyük bağlı kuruluşu olan booking.com ile Avrupalı otelciler arasındaki ‘en düşük fiyat’ gerginliği sona erdi. Tartışmanın kazananı Avrupalı otelciler oldu. Artık otelciler özgürce oda fiyatlandırması yapabilecek. Bu durumda müşterilerin otellerin internet sayfalarını ziyaret etme oranı artacak.

Booking.com’un bu tartışması ile uğraşan Priceline bu yıl yine de rekor büyüme oranları elde etti. Expedia da bu büyüme oranlarını yakalayabilmek için uğraşıyor. 1.6 milyar dolarlık Orbitz bileşmesinin ardından şirketin otel sayısı 510 bine çıktı. Böylece Priceline’a yetişebilmesi için yalnızca 120 bin otel eksiği kaldı.

Geçen yıl rezervasyonlarının yüzde 53’ünü ABD sınırları içinden alan Expedia, bu yıl gelirlerinin yüzde 65’ini küresel pazardan sağlamayı hedefliyor.

İki Dev Daha Geliyor

Öte yandan, Priceline ve Expedia’yı endişelendirebilecek iki büyük oyuncu da artık online rezervasyon alanında. Henüz bir şey yapmış olmasalar da isimleri ile dikkat çeken Google ve Amazon, seyahat rezervasyonlarına ilişkin küçük adımlar atmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön