Anasayfa » Yazar Köşesi » Oteller Nereye Gidiyor?
Yazar Köşesi

Oteller Nereye Gidiyor?

Oteller Nereye Gidiyor
Atalay ARICIOĞLU
Atalay ARICIOĞLU
29 Haziran 2015

Bu kadar otel açılışı sağlıklı mı? Her sene artan turist sayısının rakamlara yansıması niye gerçekleşmiyor?

İstanbul’da resmi verilere göre 2015 yılında 5 yıldızlı otel sayısı 79 iken 2015 sonunda otel sayısı 123 otele çıkacak. Ortalama oda fiyatları 150 Euro’dan 132 Euro’ya kadar düştü. Pastadaki pay çoğaldı. Avrupa’da çoğu ülke artık otel yapımına dur derken mevcut yapılara renove teşvikleri arttı.

Ülkemizde altyapısı olmayan birçok yere otel ruhsatı verildi. Bu kadar çok otel istihdam yaratmasına yarattı fakat kalifiye eleman konusunda sıkıntılar ayyuka çıktı.

Şimdi devir eğitime yatırım yapıp personeline değer veren otellerin devri olacak. Günlük çözümlerle değil, uzun vadeli çalışmaları devreye sokarak akademisyenlerle buluşan oteller ileriye umut saçacak, sirkülasyonu azaltan yapılar maliyetini de düşürecek. Az personelle verimlilik esası patron yapıların olmazsa olması ama bu az personelin nitelikli, kalifiye olması ve sosyal haklarının günü gününe veriliyor olması da oluşturulacak sistemin ana unsurlarıdır.

Esas önemlisi doğru bilgiyi doğru kişilerle alt kadrolarda buluşturabilmek. Pasta büyüyüp otellerin sayısı çoğalınca iki tur model çıktı:

Birincisi apar topar oluşturulan kadrolarda bilgi sahibi olduğu zannedilen kişilerin bilgiyi yanlış şekilde aksederek hem işletmeye hem de yeni yetişen kadrolara zarar vermesi yapıyı hantallaştırırken kuruma da itibar kaybettirmektedir.

İkincisi ise kurulan kadrolarda özellikle idari kısımlarda orta düzey yönetici durumunda bulunan gerçekten bu işi doğru öğrenmiş kişilerin omzunda sürüklenen bir tablo işletmeyi kısa ve orta vadeli ileri sürüklerken tepe yönetici ve patronel açıdan bu başarı ve devamlılık sürdürülebilir hale getirilmezse maalesef işletmenin faaliyet ve başarı ivmesini başa sarabilir.

Yazılarımda uluslararası olup da franchise olmayan kendi işletmesini devam eden otelleri bir tarafa koyarak, kişilere bağlı işletmeler uzun vadeli olmuyor olamıyor. Kişilerin egemenliğinden kurtarıp sistem oteli olan tüm işletmelerin önü-bölgesel ya da global zigzaglar olsa bile-açık ve uzun vadeli olmaya devam ediyor.

Eskiden çok eskiden tüm otel çalışanları A’dan Z’ye tüm departmanlar mutluydu. Şimdi çoğunluğunda bir dokun bin ah işit konumuna geldiyse bunda küresel ekonomik etkilerin rolü olsa da önemli bir kısmı kontrolsüz büyüme ile ortaya çıktı. Rekabet vb. tabii ki olmalı ama ihtiyaç olmayan bölgelerde birbirinin benzeri işletmeler acılıyor olması gidişatın çok da sağlıklı olmadığının göstergesi.

Gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması ve gerekli pazarlama stratejilerinin belirlenmesi sonrasında hedefe göre bir arz oluşturursun ama ülkenin bir turizm planlaması olmadan böyle işlere girişmek çok akıl karı gözükmüyor.

Bu perspektifte yatırımcıya nelerle karşılaşabileceği konusunda da Yatırım Genel Müdürlüğü’nün uzmanları tarafından bilgilendirici toplantılar yapılması muhakkaktır. Sonradan üzülecek senaryolarla ne işletmeci ne de çalışan bundan olumsuz etkilenmesin.

Daha güçlü, daha istikrarlı ve gerçek verileri ile sürekli büyüyen bir turizm endüstrisinde çalışmak dileğiyle…

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön