Anasayfa » Güncel » Otelciler, Sektörü Değerlendirdi
Güncel

Otelciler, Sektörü Değerlendirdi

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
13 Mayıs 2015

HospitalityInside ile Union Investment, otelcilerin konaklama sektöründeki beklenti ve eğilimlerini ölçmek amacıyla araştırma yaptı.

‘HospitalityInside Investment Barometer 2015’ araştırmasına göre, markalar ve kiralama şirketleri yükümlülük ve riskin az olduğu pazarları tercih ederken, yatırımcılar ise, talep baskısıyla ikincil ve üçüncül şehirlere yoğunlaşıyor.

Yapılan araştırmaya katılım gösteren yatırımcıların çoğunluğu, sektörde kazancın 6-12 aylık kısa vadede sabitleneceği yönünde görüş bildirirken, 24-48 aylık orta vadede ise kazancın yükseleceği görüşünü benimsiyor.

“Rekabet Yeniliği Getiriyor!”

Union Investment Real Estate Otel Yatırım Departmanı Başkanı  Andreas Loecher, otel zincirlerinin yeterli şekilde temsil edilmemesi nedeniyle, konaklama sektöründe ikincil ve üçüncül bölgelere yönelme olduğunu belirtti. İkinci ve üçüncü bölgelerde potansiyel olduğunu dile getiren Loecher, yeni marka otellere gelen talebin, markalar arasında piyasaya girme konusunda rekabete yol açtığını ve bu durumun da yenilikleri getirdiğini söyledi.

Araştırmaya katılan işletmeciler, sektördeki toplam büyümeyi, kendi işletmelerine göre daha olumlu görüyor. Yeni otel projeleri konusunda ise, iyimser ya da çok iyimser olanlar yüzde 75 oranında. Katılımcılar sektörün gelirlerini değerlendirdiğinde ise, gelirlerinden memnun olanların oranı yüzde 4.2 düşerek, yüzde 73.5 olarak görülüyor.

Araştırmaya göre, “Piyasanın şu anki durumundan memnun değilim.” diyenlerin sayısında artış görülüyor. Halinden memnun olmayanlar yüzde 73 oranındayken, gelecek 6 ayda işlerin iyiye gideceğine inananların oranı da yüzde 69.

HospitalityInside Investment Barometer’ın verilerine göre, piyasalarda geçen yılın sonbahar aylarında esen olumlu hava, 2015 baharında da görülüyor. Toplam endeks, geçen yıla göre seviyesini korurken, sadece yüzde 1.73 oranında gerileme görüldü.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön