Anasayfa » Girisimler » Osmanlı Kervansarayında Konaklamak İster miydiniz?
Girisimler

Osmanlı Kervansarayında Konaklamak İster miydiniz?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
30 Ocak 2019

Osmanlı döneminde, tarihi İpekyolu üzerinde bulunan, yolcuların dinlenmek, karnını doyurmak ve biraz olsun serinlemek için geldiği dönemin en güzel kervansaray örneklerinden Bursa Issız Han; doğal dokusu bozulmadan restore edilerek butik otele dönüştürüldü. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa’da, Ulubat Gölü kıyısında, Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid döneminden kalma bir han düşünün. İsmi Bursa Issız Han… 1. Kosova Savaşı’nın kumandanlık görevini üstlenen Celaleddin Eyne Bey tarafından hayır amacıyla yaptırılmış. 1394 yılında… Osmanlı döneminin en önemli ticaret unsurlarından olan nehir taşımacılığının dinlenme ve konaklama üslerinden biri olarak sayısız yolcuya hizmet vermiş; tarihe tanıklık etmiş. Taşlarında saklı hikayeleriyle günümüze kadar gelmeyi başaran bu tarihi han, yüzyıllar sonra yeniden misafirlerini ağırlamaya başladı.

Bursa’nın Karacabey ilçesi Gölkıyı Mahallesinde, Ulubat Gölü’nün kuzey sahilinde bulunan tarihi Bursa Issız Han, restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanarak butik otel konseptinde turizme açıldı. 9 odasıyla hizmet vermeye başlayan butik otel misafirlerini bundan tam 625 yıl öncesine götürüyor.

Bursa Issız Han 1394 yılından beri misafir ağırlıyor

Osmanlı döneminin en güzel kervansaray örneklerinden birisi olarak kabul edilen Issız Han, Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid döneminden kalma özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Selçuklu mimarisine benzer bir tarzla yaptırılmış olan Issız Han, erken Osmanlı dönemi eserlerinden. Dikdörtgen bir yapıda bulunan yapının hemen girişinde büyük bir salon ve bu salonda da iki büyük ocak göze çarpıyor. Girişin her iki yanında bulunan ve üzeri tonoz (bir kemerin aralıksız olarak devam etmesiyle oluşan örtü) ile örtülü olan odaların kapıları ana salona açılıyor.

Hanın göle bakan muhteşem kapısının üzerinde “Hayırlı işler ve Allah rızası için 1396 yılında inşa edildi”ği yazılı bulunan kitabe, günümüze kadar muhafaza edilmiş.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön