Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Oscar’ın Kazananları 2017’nin Turizm Yıldızlarını da Belirledi
Destinasyonlar

Oscar’ın Kazananları 2017’nin Turizm Yıldızlarını da Belirledi

Oscar Ödülleri geçtiğimiz gece sahiplerini buldu. Oscar adayı filmler ise 2016 yılı tatil tercihlerini etkileyerek, film ve dizi endüstrisinin turizme olan etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Oscar sadece film endüstrisine değil, çekim yapılan bölgelere de kazandırdı.

Daha önceki pek çok haber ve yazıda da yer vermişimdir. Film ve dizi endüstrisi ile turizm arasında doğrudan ve çok sıkı bir bağ olduğuna… Diğer taraftan Oscar aday ve kazanan fimlerinin nerede çekildiği hep bir merak konusu olmuş, gezginler için yeni rotalar çizdirmiştir. Geçtiğimiz günlerde yine bu konuyla ilgili bir yazı sitemizden paylaşılırken, 2016 yılında gerçekleşen Oscar ödül töreni sonrası ise Leonardo Di Caprio‘ya Oscar getiren “The Revenant” filminin çekim mekanlarını aynı sebeple aktarmıştım sizlere.
Nitekim Hotels.com’un paylaştığı ve 2016’nın verilerini bu yılkilerle karşılaştıran yeni global verilere göre, Oscar Akademi Ödülleri kapsamında açıklanan aday filmler, tatil alışkanlık ve tercihlerini etkilediğini ortaya koyuyor.

Hotels.com, eleştirmenlerin de beğenisini kazanan ve sonuç olarak da 6 dalda ödül kazanan La La Land başta olmak üzere, Jackie, Lion ve Manchester by the Sea gibi filmlerin hikayelerinin geçtiği şehirler için yapılan aramalarda geçen yıla göre bir artış yaşandığını belirtti. Hollywood’un gişe rekorları kıran filmlerinden etkilenen sinema tutkunları, filmden bir sahne yaşayacakları ve kendilerini filmlerin yıldızlarının yerine koyabilecekleri seyahatler planlıyor.

Hotels.com’un uzmanlarına göre, başrollerini Ryan Gosling ile Emma Stone‘un paylaştığı, basında geniş yer bulan ve olumlu eleştiriler de alan La La Land filmi; geçen yılki aramalara göre % 20’nin üzerinde bir artışa yol açtı. La La Land, tıpkı 1998 yılında Titanic filmi gibi, tam 14 dalda Oscar’a aday gösterildi ve bu adaylıklarıyla da manşetlere çıktı.

lalaland_oscar

Natalie Portman’ın, Amerika’nın en ilerici cumhurbaşkanlarından birinin eşini olağanüstü bir performansla canlandırdığı Jackie ise ABD’nin siyasi merkezi Washington DC’ye olan ilgiyi yaklaşık % 30 artırdı.

Başrollerini Casey Affleck ve Michelle Williams’ın oynadığı, eleştirmenlerce ayakta alkışlanan ve Akademi Ödülleri’ne beş dalda ödüle aday gösterilen Manchester by the Sea ise tatilcilerin rotalarını Boston’a çevirtti. Filmle birlikte Boston ve Boston’un kıyı kasabalarına seyahat etmeyi isteyen tatilcilerin oranı % 35 artış gösterdi.

Oscar’ların bu etkisinden az seyahat edilen uluslararası destinasyonlar da faydalandı. Hotels.com, Oscar adayları arasında olan Lion’un, Hindistan Kalküta’daki oteller için küresel olarak yapılan aramalarda yaklaşık % 70’lik bir artış gösterdiğini belirtti.

Hotels.com markası Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Başkan Yardımcısı Isabelle Pinson, “Oscar’a aday gösterilen filmlerin tatilciler üzerinde farklı bir etki yarattığını ve filmlerin geçtiği yerler için yapılan aramalarda ciddi bir artış yaşandığını gördük. Dünyanın her yerindeki tatilcilerin kalplerini kazanan ve hayal dünyalarına giren bu filmler; tatilcilerin bu şehirleri ziyaret ederek, buralarda kendi yerlerini alma isteği uyandırdı” açıklamasında bulundu.

Bu yılın Oscar kazanan ve aday filmlerini yeniden yaşamanın ipuçları

La La Land / Los Angeles

Bu yılın 6 dalda ödül kazanan filminin çekim mekanlarına dokunmak isterseniz istikamet Los Angeles… Geceyi yıldızların altında dans ederek geçirmek isteyen romantikler, Griffith Gözlemevi’ne yürüme mesafesindeki dört yıldızlı, lüks W Hotel‘de kalabilir. Bir diğer alternatif ise, Gosling’in iskeledeki solo performansının çekildiği yere birkaç adım uzaklıkta kalabileceğiniz çok renkli bir otel olan dört yıldızlı Shade Hotel Redondo Beach.

 

Manchester by the Sea / Massachusetts

2 dalda Oscar kazanan ve Massachusetts’te çekilen bu hikaye aynı zamanda, Gloucester, Essex, Rockport ve Beverley’deki kıyı kasabalarında ve Cape Ann’teki balıkçı köyünde geçiyor. Yılın en çok ödüle aday filmlerinden birinin hikayesinin geçtiği yerdeki, güzel atmosferi yaşamak için yapacağınız seyahatte beş yıldızlı Boston Harbor Hotel‘de kalabilirsiniz.

 

Lion / Calcutta

6 dalda Oscar’a aday gösterilse de Akademi Ödülleri’nden eli boş dönen Lion, buna rağmen turizmin kazananı oldu. Şimdiye kadar pek çok kişinin adını bile bilmediği Hindistan’ın bu küçük şehrindeki oteller küresel olarak yapılan aramalarda yaklaşık % 70’lik bir artış gösterdi.  Büyüleyici şehir Kalküta‘nın zengin kültürü, mimarisi ve tarihinin tadına çıkarmak isteyen tatilciler; koşuşturmanın tam da göbeğinde yer alacak şekilde tasarlanmış beş yıldızlı The Oberoi Grand‘da kalabilirler.

Bu arada 2017 kazananı Moonlight filminin çekimlerinin de 2015’te Miami ve Florida’da başladığını, Jenkins, Romaski ile Miami’de yer aradıktan sonra, McCraney ve Jenkins’in büyüdüğü yer olarak Liberty City’nin çevresindeki Özgürlük Meydanı’nın da çekimlere dahil edildiğini bir dipnot olarak belirtelim.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön