Anasayfa » Güncel » Orman Yangınlarına Karşı Teknolojik Çözüm
Güncel

Orman Yangınlarına Karşı Teknolojik Çözüm

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
15 Aralık 2016

Her mevsim ihtişamlı ve büyüleyici güzellikleriyle bizlere sağlık ve huzur sağlayan ormanlarımızı artık daha iyi koruyabileceğiz.

 

tool-of-defence-against-forest-fires-eg-studio-senticnel-design-products-technology_dezeen_hero

 

Bir İspanyol şirketi olan Eli-Gutierrez Studio, ağaçlara monte edilen bir alarm geliştirerek yangın ihtimali doğduğu anda facia ile sonuçlanmamasına yönelik harekete geçilebilmesini sağlıyor.

Senticnel ismi verilen uyarı sistemi orman yangınlarına karşı bir koruma kalkanı vazifesi görecek. Alarma bağlı bulunan tüm elektronik cihazlara yangın ihtimali sezdiği anda sinyal göndererek uyarıda bulunan bu yeni teknolojik gelişme ile hem vakit açısından da avantaj elde edilmiş oluyor hem de yangının başladığı bölgeyi de tespit ettiğinden müdahalede nokta atış yapılmasını sağlıyor.

 

tool-of-defence-against-forest-fires-eg-studio-senticnel-design-products-technology_dezeen_2364_col_4

Firma yetkililerince yapılan açıklamada “Yangın çıkış anından hemen sonrasını saptayabilen ve en önemlisi de yangın çıkış noktasını belirleyen bir cihaz geliştirerek yangının yayılması ve kontrol altına alınması gibi zorlukların önüne geçilsin istedik” denmiştir.

Alarm Sistemi Nasıl Çalışmakta ?

Bu akıllı cihaz yangın tehlikesi sezdiği anda e-mail, SMS hatta telefon aramaları ile önceden belirlenmiş noktalar ile anında iletişime geçiyor.

tool-of-defence-against-forest-fires-eg-studio-senticnel-design-products-technology_dezeen_2364_col_2Bilgisayar programına bağlı alarm kutuları her BEŞ kilometre aralığında bir ağaca monte edilmekte. Kablosuz sistemler sayesinde rahatlıkla montajı gerçekleştirilebilen alarmlar dış ortam koşullarına uygun olacak şekilde dizayn edildiğinden uzun süreli kullanımlara uygun.

tool-of-defence-against-forest-fires-eg-studio-senticnel-design-products-technology_dezeen_2364_col_0

Umarız bu teknoloji en kısa zamanda ülkemize de getirtilir ve bizleri her yaz döneminde üzüntüye boğan orman yangınlarını en aza indirir, hatta sonlandırabiliriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön