Anasayfa » Güncel » New York Otellerinden Anlamlı Çevreci Hareket
Güncel

New York Otellerinden Anlamlı Çevreci Hareket

new-york-otellerinden-anlamli-cevreci-hareket
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
31 Aralık 2015

Dünyanın en ünlü turist merkezlerinden New York’ta oteller sera gazı ve karbon emisyonlarını azaltacak anlaşmaları imzalama yolundalar.

New York otellerinden   The Waldorf-Astoria New York, the Lotte New York Palace, the Pierre, the Crowne Plaza Times Square kendi yapılarından salının sera gazı miktarını on yıl içinde %30 azaltacaklarının sözünü verdi.

Tüm bu sözler aslında New York belediye başkanı Bill de Blasio NYC Carbon Challenge  (NYC karbonla mücadele) programı kapsamında  otellerden bağlılık istemesi sonucunda verildi.

Başkan yazılı açıklamasında “Eğer New York’un bazı ikonik otelleri kendi karbon ayak izlerini büyük bir oranda azaltırlarsa herkes yapabilir.” dedi.

Sera gazı tüm dünyanın yüzleştiği en ciddi problem olarak karşımıza çıkıyor. Ve özellikle de dünyanın en büyük turizm merkezi olan New York’ta da durum pek parlak değil. Ancak Karbonla Mücadele programı sayesinde 2050 yılına kadar sera gazının %80 oranında düşeceği bekleniyor.

New York otellerinden The Grand Hyatt New York, the Westin New York Times Square ve The Peninsula New York ve diğer ünlü NYC otelleri emisyonlarını 32.000 metrik ton düşürerek aslında enerji masraflarından da 25 milyon dolar kar etmiş olacaklar.

The InterContinental New York Barclay genel müdürü Herve Houdre: ” Ülkenin bir numaralı destinasyonunda oteller de tüm dünyaya karbon emisyonunu düşürerek iklim değişikliği ile mücadeleye bağlı olduklarını göstermeli” dedi.

Resmi verilere göre otellerin yanı sıra 17 üniversite, 11 hastane ve bir çok konutta şimdiden belediye başkanının karbonla mücadele programını imzaladı.

İstanbul’da yayılan kirli hava ve karbonu düşündüğümüz zaman daha güzel bir gelecek için böyle önlemlerin ülkemizde de alınması gerektiğinde hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön