Anasayfa » Güncel » New York Modern Sanatlar Müzesi İlk Orijinal Emojileri Sergileyecek
Güncel

New York Modern Sanatlar Müzesi İlk Orijinal Emojileri Sergileyecek

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
2 Kasım 2016

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü New York Modern Sanatlar Müzesi emojilerin yaratıcıları olan Japon Nippon Telegraph ve Telephone şirketine teşekkür ederek, ilk ve orijinal 176 adet emojinin müzeye hediye edildiğini duyurdu.

shutterstock_350699111

Emoji kelimesindeki “E” görsel, “Moji” ise karakter anlamı taşımakta ve sanal ortamda hemen her türlü duygu, düşünce, ifade ve nesneyi cümleler ile anlatmak yerine seçip, tek tuşa basarak yazışma hızımız ile doğru orantılı olarak anlık mesajlaşmalarımızda karşı tarafa iletebilmemizi sağlamakta.

2200

1999 yılında piksellerin 12’ye 12 olduğu dönemde ortaya çıkan emojiler, gülen ve üzgün surat ile kalp şekli, barış işareti ve burç simgelerinden oluşmaktaydı.

Günümüz evrensel kullanımda yaklaşık 1800 adet emoji bulunmakta. Kadehler, biberonlar, dans eden insan figürleri ve daha niceleri ve üstelik çeşitli renklerle.

shutterstock_447757687

İlk ortaya çıkışlarından tam 11 sene sonra Unicode (evrensel) standart yazılım şekline transfer edilen emojiler bu yenilik ile birlikte çıkış aracı (telefon vs.) her ne marka olursa olsun alıcıya aynı şekilde iletilebiliyordu. Görüntüyü orijinalliğinden ödün vermeksizin tüm dünyada aynı şekilde paylaşabiliyor hale gelmiştik artık.

Modern Sanatlar Müzesi yetkilisi Paola Antonelli’ni orijinal emoji koleksiyonu ve müzede sergilenmeleri ile ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Müzemizin kurulduğu 1929 yılından beri hep güncel tasarım ve sanat sergilenmiştir. Bugün ise dijital dünya sanatla ve fizikle iç içedir. Bir “ @ “ işareti dahi herkesin kullanımındadır ve müzede sergilenebilmelidir.“

shutterstock_311789105

Emojiler, müzenin giriş salonunda 2016 yılı sonuna kadar sergileniyor olacak ve eski ila yeni simgeler ile grafik ve animasyonlarla birlikte sunulacak.

Modern Sanatlar Müzesi yetkilisi Antonelli emojileri sergilemeyi tüm zamanlardan bağımsız bir konsept olarak tanımlamakta ve tarihçesinin hiyeroglif, grafik karakterler ile ideogramlara kadar dayandığını da açıklamasına eklemekte.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön