Anasayfa » Etkinlikler » UNESCO Dünya Mirası Listesinde 30 Yıl: Nemrut Dağı
Etkinlikler

UNESCO Dünya Mirası Listesinde 30 Yıl: Nemrut Dağı

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
5 Temmuz 2017

Dünyanın en önemli kültür hazinelerinden biri olarak kabul gören Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilmesinin 30. Yıldönümünü kutluyor.

2.150 metre yükseklikte birleşen medeniyetler mirası büyüleyici heykeller ve kitabeler dünyanın sekizinci harikası olmanın haklı önemini oluşturmakta.

 

Ortaya ilk çıkarılış tarihi 19 yüzyıl olmasına rağmen günümüzde bile gizemini koruyan Nemrut Dağı birçok yerli ve yabancı arkeoloğun ilgisini çekmiştir.

Heykel ve anıt mezarının haricinde en muhteşem gün doğumu ve batımını izlemek için de her yıl binlerce insan Nemrut Dağı’nı ziyaret etmektedir.

1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren dağ, 1988 yılından beri de bir Milli Park.

 

 

Adıyaman, Kahta ilçe sınırlarında yer alan Nemrut Dağı karasal iklim özelliklerine sahip olmasına karşın Atatürk Baraj gölü nedeniyle bölge Akdeniz iklimi ile benzerlik göstermeye başlamıştır.

Yıllardır süren çalışmalara karşın sadece dağın bir bölümündeki yapılar gün yüzüne çıkarılabilmiştir.

Dağın tepesinde bulunan Yunan ve Pers tanrılarına ait olan heykellerin M.Ö. 62 yılında Kommagene Kralı Antiochos Theos tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Yüksekliği 10 metreyi bulan heykellerin yanısıra metrelerce uzanan kitabeler de bulunmakta.

 

Bilinen en eski horoskop, (yani bir kişinin ya da olayın olduğu anda gökyüzündeki konumunu gösteren cetvel ya da Yıldız Haritası) Nemrut Dağı’nın 2.150 metre yüksekliğindeki aslanlı horoskopudur.

Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi

Dünyanın sekizinci harikasının UNESCO Dünya Mirası ilan edilişinin 30. Yılı Anısına özel 07 Temmuz 2017 tarihinde Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi gerçekleştirilecek.

Aralarında Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun da bulunduğu birçok konuşmacıyı ağırlayacak olan etkinlik İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından organize edilmekte.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön