Anasayfa » Güncel » Nazar Boncuğu Resmen Emoji Oldu
Güncel

Nazar Boncuğu Resmen Emoji Oldu

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
20 Temmuz 2018

Anadolu kültürünün önemli simgelerinden olan “Nazar Boncuğu” Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı başvuru ile sosyal medyanın vazgeçilmez unsurlarından emojilerin arasına dahil edildi.

Dijital dünya, sosyal medya hayatımızın bu kadar içine girince; emoji olarak tanımlanan ikoncuklar da günlük hayatımızın doğal bir parçası haline geldi. Dünyada internet emojilerinin belirlenmesi ve yaygınlaşması için çalışan; kar amacı gütmeyen kuruluş olan UNİCODE konsorsiyumuna, Turkey Home tanıtım kampanyası kapsamında “Nazar Boncuğu” ile ilgili yapılan başvuru sonuçlandı.

Önce Twitter’dan başlayacak

Turkey Home kampanyasını yürüten Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün 30 Kasım 2017’de yaptığı başvuru sonucunda İngilizcede “Evil Eye Bead” olarak adlandırılan “Nazar Boncuğu” ile ilgili süreç; 16 Temmuz itibariyle sonuçlandı. Başlangıç olarak Twitter sosyal medya mecrasının web sürümünde kullanılmaya başlanan “Nazar Boncuğu” emojisinin önümüzdeki günlerde tüm mecra ve platformlara yaygınlaşması bekleniyor.

Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini dünya çapında tanıtmak amacıyla 2014’ten bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürdürülen Turkey Home kampanyası; böylece Anadolu kültürüne ait önemli bir unsuru tüm dünyaya tanıtmayı başarmış oldu. Turkey Home kampanyası kapsamında çekilmiş olan “Turkey Home of Evil Eye Bead” isimli bir tanıtım filmi de bulunuyor.

Emojiler günümüzde internet ve özellikle de sosyal medya ortamında iletişim kurmanın yeni bir yolu olarak algılanıyor. Emojiler sayesinde birkaç kelimeyle anlatılabilen bir duygu tek görselle tanımlanabiliyor. Yaklaşık 10 yıl önce ortaya çıkan emojilerin sayısı bugün 3 bine erişmiş durumda.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum





POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön