Anasayfa » Etkinlikler » “Müzede Selfie Günü” İçin Hazır Mısınız?
Etkinlikler

“Müzede Selfie Günü” İçin Hazır Mısınız?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
15 Ocak 2019

İlk kez 2015 yılında ortaya atılan ve dünyaca ünlü müzisyen çift Jay-Z ve Beyonce’un Paris’teki Louvre Müzesi’nde selfie çekmeleri ile dünya çapında popülerleşen “Müzede Selfie Günü” (Museum Selfie Day); bu yıl ülkemizde 16 Ocak 2019, Çarşamba günü (yarın) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve ören yerinde kutlanacak.

“Müzede Selfie Günü”, müze ve örenyerlerine olan ilgiyi arttırmak ve kültürel mirasları daha geniş kitlelere yaymak amacı ile müze ve örenyerlerinde çekilen selfie’lerin #MuseumSelfieDay, (Türkiye’de #MüzedeSelfieGünü, #MüzedeSelfie) etiketleri ile sosyal medya platformlarında paylaşılması üzerine tasarlanmış bir gün. Dünyanın birçok yerinde kutlanan “Müzede Selfie Günü” (Museum Selfie Day); bu yıl ülkemizde 16 Ocak 2019, Çarşamba günü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve ören yerinde kutlanacak.

museum selfie day ile ilgili görsel sonucu

İlk kez 2015 yılında ortaya çıktı

Tarihi değerler ile popüler kültürü buluşturan Müzede Selfie Günü, ilk olarak 2015 yılında blog yazarı ve müze meraklısı olan Mar Dixon tarafından ortaya atıldı. CNN’de yer alan bilgiye göre Dixon bu fikri, kızı ile gerçekleştirdiği bir dizi müze ziyaretinin ardından geliştirdi. Ünlü bloggera göre; bir çok müzede bulunan fotoğraf çekimi yasağına karşın bu gün sayesinde insanlar yakınları ile gerçekleştirdiği müze gezilerini ve bu geziye ilişkin anılarını biriktirme ve paylaşma imkanı bulabilecekti. Tabii buradaki diğer önemli bir amacın insanları müze, sergi veya diğer sanatsal etkinliklere daha fazla katılmaya teşvik etmek olduğunu da belirtmek gerekir.

Jay-Z ve Beyonce’nin Louvre’deki selfiesiyle popülerleşti

Ancak Müzede Selfie Günü’nün dünya çapında popülerleşmesi yine popüler iki ismin girişimiyle vuku buldu. Dünyaca ünlü müzisyen çift Jay-Z ve Beyonce, Paris’teki Louvre Müzesi’nde selfie çekmeleri ile bu günün de ünü tüm dünyaya dalga dalga yayıldı.

Jay-Z museum selfie day ile ilgili görsel sonucu

Şimdilerde dünya çapındaki pek çok müze bu kampanyaya katılım gösteriyor ve hatta bu günü sosyal medya üzerinden yaptığı duyurularla destekliyor. Kısacası bu gün kültürel fenomen haline geldi.

Bu arada tekrar hatırlatmakta fayda var. Müzede Selfie Günü ülkemizde; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve örenyerinde 16 Ocak günü saat 09:00’da başlayacak ve 17:00’da sona erecek. Etkinliğe katılanlar fotoğrafları #Muzedeselfiegunu, #museumselfieday, #muzedeselfie hashtaglari ile paylaşacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön