Anasayfa » Güncel » Mülteci-Vize Pazarlığı: Türkiye’nin Şartları Neler?
Güncel

Mülteci-Vize Pazarlığı: Türkiye’nin Şartları Neler?

multeci-vize-pazarligi-turkiyenin-sartlari-neler

AB ile Türkiye arasındaki ‘vize serbestisi’ ile ‘mülteci’ çekişmesi kızışıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacağı toplantı için pazar günü Ankara’ya gelecek. Peki Türkiye’nin Merkel’e mülteci-vize pazarlığı için sunacağı şartlar neler olacak?

Edinilen bilgilere göre mülteci-vize pazarlığı için Türkiye, 6 maddeden oluşan şartlarını belirledi. Pazar günkü toplantıda şartlar sunulacak. Avrupa’da Schengen uygulamasını çökme noktasına kadar getiren mülteci krizini çözüme kavuşturma arayışı içinde olan Merkel, Türkiye’den somut sonuçlar ile ayrılmak istiyor.

Avrupa ülkeleri için tehdit unsuru haline gelen sorunu çözmek üzere merakla beklenen görüşme için Ankara’ya gelecek olan Merkel’e sunulacak şartların başında ‘vize muafiyeti’ geliyor.

Mülteci kamplarının yalnızca yüzde 20’sini Türkiye’nin karşılayacağı ve terör olayları nedeniyle Avrupa’nın gözünden oldukça düşen ve güvenli bulunmayan Türkiye’nin ‘güvenli ülkeler’ kategorisine alınması da şartlar arasında.

İşte Merkel’e Sunulacak Şartlar:

Şartlar, ‘vize muafiyeti’, ‘mültecilere maddi yardım’, ‘barınma kampları’, ‘karasuları’, ‘güvenli ülkeler listesine alınma’ ve ‘kıbrıs sorunu’ başlıkları altında toplanabilir.

Görüşmede Türkiye, vize muafiyetinin mülteci kriziyle bir ilgisi olmadığını ve bu konunun bir şantaj haline dönüştürülmemesi gerektiğini iletecek. Ancak şart tam burada başlıyor. 2013 yılında kararlaştırılan vize muafiyeti için 2017 yılında kalkacağına dair yazılı bir taahhüt talep edilecek.

Türkiye’nin AB’ye katılımı için öngörülen 1 milyar euro’luk katılım payının Suriyeli mülteciler için verilemeyeceği ve mülteciler için 2.5 milyar euroluk bağımsız bir yardım gerektiği belirtilecek.

Oluşturulacak mülteci kamplarının yalnızca yüzde 20’sini Türkiye’nin karşılayabileceği ve geri kalan yüzde 80’lik payın AB ve BM gibi uluslararası kuruluşları tarafından karşılanması gerektiği de sunulacak şartlar arasında.

Türkiye’nin belirlediği karasuları kuralının geçerli olması yönündeki şart da sunulacak.

Yargı ve Temek Haklar ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlik ile ilgili fasılların açılması gerektiği ve son olarak da Kıbrıs sorunu ile ilgili askıya alınan 8 fasılla ilgili tarama sürecinin başlatılması gerektiği belirtilecek

Merkel Ne Diyecek?

Merkel ise toplantıda, mültecilerin Türkiye üzerinden Yunanistan ile Bulgaristan’a ve AB topraklarına geçişinin önlenmesi yönünde şartlarını sunacak. Geçiş yapanların Türkiye’ye iadesi ve mültecilerin Türkiye’de sınıra yakın bölgelerde kamplar kurularak barındırılması konuları ayrıntılı olarak ele alınacak. Bir insanlık dramına dönüşen mülteci krizi iki ülke arasında tüm detaylarıyla çözüme kavuşturulmak üzere incelenecek.

Geçtiğimiz günlerde gelişmelere ilişkin konuşan Angela Merkel, “Mülteci sorununu Türkiye olmadan çözemeyiz.” demişti. Merkel’in sunulacak bu 6 şarta ne diyeceği merakla bekleniyor.

Konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde görüşlerini bildiren Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, mülteci akınının durdurulmadan Türkiye’ye vize muafiyetinin tanınmaması gerektiğini söylemişti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön