Anasayfa » Güncel » Mülteci Krizi Sonrası İsveç Sınır Kontrolüne Başlıyor
Güncel

Mülteci Krizi Sonrası İsveç Sınır Kontrolüne Başlıyor

multeci-krizi-sonrasi-isvec-sinir-kontrolune-basliyor
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
12 Kasım 2015

Son aylarda Avrupa ülkelerinde kriz haline gelen ‘mülteci sorunu’ nedeniyle İsveç de önlem alma yoluna gidiyor. Ülkede serbest dolaşıma izin veren Schengen uygulaması geçici olarak durduruluyor. Yalnızca 3 ayda 85 bin sığınmacının girdiği İsveç, sınır kontrollerine başlıyor.

Avrupa’da Schengen sistemini çökme noktasına getiren mülteci krizi, bir çok ülkeyi harekete geçirdi. Yaşadıkları evlerini, ülkelerini ve sevdiklerini bırakarak umut yolculuğuna çıkan 85 bin sığınmacı, İsveç’e girdi. Mülteci akınına uğrayan ülke gelişmeler sonrası 10 gün boyunca sınırda kontrol yapmaya başlayacağını açıkladı.

Avrupa ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkı sunan Schengen sistemi, İsveç’te 10 günlüğüne geçerli olmayacak. Göç dalgasının beklenen çok fazla olması nedeniyle önlem alma yolunu seçen İsveç, kısa süreliğine de olsa bu uygulamayı askıya alıyor.

Ülkenin devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, hükümet ve muhalefet partileri sığınmacı krizini gündeme taşıyan bir görüşme yaptı. Oturum sonrası açıklanan karar, sınırda kontrollere başlanması yönünde oldu.

Kontroller Ne Zaman ve Nerede Yapılacak?

Sınır kontrolü 13 Kasım tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak. 10 gün olarak belirlenen süre, sığınmacı akınının devam etmesi halinde daha da uzatılabilecek.

Karar uygun olarak, pasaport ve kimlik kontrolleri Almanya bağlantılı olarak gelen Avusturya ve Macaristan trenlerinde yapılacak. Danimarka sınırı da kontrollerin yapılacağı yerler arasında.

Karar Kurallara Uygun

AB kurallarına göre, kriz halinde ya da önemli güvenlik önemleri alınmasını gerektiren durumlarda Schengen bölgesi içinde pasaport ve kimlik kontrolüne gerek kalmadan seyahat edilmesine imkan sağlayan sistemin durdurulması mümkün.

Binlerce insanın umut yolculuğuna çıkmasının ardından akına uğrayan Avrupa ülkelerinden sınır kontrollerine başlayan ilk ülke Macaristan olmuştu. Daha sonra, Almanya, Avusturya, İtalya, Slovakya, Slovenya, Finlandiya ve Norveç gibi ülkeler de aynı şekilde kontrol uygulamasına başlamıştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön