Anasayfa » Güncel » Mülteci Akını Sonrası Schengen Öldü mü?
Güncel

Mülteci Akını Sonrası Schengen Öldü mü?

multeci-akini-sonrasi-schengen-oldu-mu
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
7 Ocak 2016

Fransa’nın Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, mülteci akını sonrası Schengen Anlaşması’na ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ortak bir göç politikası oluşturulmadan Avrupa Birliği içinde sınırların kaldırılmasını ‘garip’ olarak değerlendiren Sarkozy, “Schengen öldü” dedi.

Avrupa’da serbest dolaşımı öngören Schengen Anlaşması’nın, mülteci krizi nedeniyle çökebileceği tartışmaları sürerken, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de anlaşmanın  öldüğünü söyledi.

Mülteci akını Avrupa’da serbest dolaşımı tehdit etmeye devam ediyor. Sisteme üye birçok ülke, ‘birlik kurallarına’ uygun olmayacak şekilde düzenlemelere gidiyor. İsveç ve Danimarka geçtiğimiz günlerde sınırlarda kontrollere başladığını açıkladı. Üstelik İsveç’in Danimarka sınırından gelenlere sınırda kimlik kontrolü yapmaya başlaması 1950’li yıllardan bu yana bir ilk.

Mülteci akınını engellemek için böyle bir önlem alan İsveç, Danimarka sınırında kimlik kontrolüne başlayınca, Danimarka da Almanya sınırında kontrole gitti. Birlik kurallarına uygun olmayan bu düzenlemeler üzerine ‘Schengen öldü mü?’ tartışmaları yeniden gündeme geldi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Avrupa’da serbest dolaşımın ‘tehlikede’ olduğunu ancak ‘ölmediğini’ belirtirken, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Schaefer ile aynı görüşte değil.

Sarkozy: ‘Schengen Tamamen Geçersiz Hale Geldi’

Belçika’nın Anvers şehrindeki İşadamları Deneği’nin (VOKA) yeni yıl resepsiyonunda konuşan Sarkozy, Avrupa’da sınır güvenliği sorunu ve mülteci akını nedeniyle Schengen Anlaşması’nın tamamen geçersiz hale geldiği yorumlarında bulundu.

Bu yapıyla devam edilemeyeceğini belirten Sarkozy, “Ortak bir göç politikası oluşturmadan birlik içinde sınırların kaldırılması garip bir fikir.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER