Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Muhteşem Doğa Olayı Kuzey Işıkları En İyi Nerede İzlenir?
Destinasyonlar

Muhteşem Doğa Olayı Kuzey Işıkları En İyi Nerede İzlenir?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
10 Mart 2016

Her yıl ekinoksun yaşandığı Mart ve Eylül aylarında dünya muhteşem bir doğa olayına sahne oluyor. Kutup bölgelerine yakın yerlerde gözlemlenebilen Kuzey Işıkları, binlerce turisti bu bölgelere çekiyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’yi adeta renkten renge boyayan bu eşsiz doğa olayına tanıklık etmek isterseniz, sizin için bazı önerilerimiz olacak…

Birleşik Krallık’taki çok sayıda insan geçtiğimiz gün “Aurora Borealis” olarak da adlandırılan Kuzey Işıkları ‘nın  yarattığı büyüleyici atmosfere tanıklık etti. Güneş yüzeyindeki patlamaların yansımasıyla ortaya çıkan bu muhteşem ışık gösterisi umulmadık bir yoğunlukta meydana gelirken, izleyenlere de beklentilerin üzerinde bir doğa olayı deneyimi yaşattı.

En çarpıcı şekilde Lake District bölgesinde bulunan Keswick yakınlarındaki Derwent Water’da gözlemlenen kuzey ışıkları, sabahın erken saatlerinden itibaren gökyüzünde enfes görüntüler oluşturdu.

The Northern Lights, or Aurora Borealis, shine over Derwentwater, near Keswick in the Lake District. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Thursday October 8, 2015. The spectacular display was seen further south than usual after a recent geomagnetic storm. See PA story ENVIRONMENT Aurora. Photo credit should read: Owen Humphreys/PA Wire

İsmini mitolojideki ‘Aurora’dan alan ve Latince kökeni şafak anlamındaki ‘auro’dan gelen Aurora Borealis: “Manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar” şeklinde tanımlanıyor. Manyetik alanın dünya üzerinde en zayıf olduğu yerler “kutuplar” olduğu için de en güzel kutup bölgelerinden izleniyor.

Sıklıkla gün dönümlerinde oluşan Kuzey Işıkları, bu yıl umulanın üzerindeki yoğunluğu sayesinde İngiltere’de görsel bir şölene dönüştü. Ancak Kuzey Işıkları seyri konusunda işini şansa bırakmak istemeyenler, tercihlerini kuzey ülkelerinden yana kullanıyorlar.

shutterstock_126842210

Eğer siz de bu büyüleyici güzellikteki doğa olayına tanıklık etmek isterseniz Mart-Nisan ayları boyunca (Mart şansınızın en yüksek olduğu ay) izlenebilen Kuzey Işıkları için önereceğimiz destinasyonları ziyaret edebilrsiniz. Bu dönem için fırsatınız yoksa da üzülmeyin, diğer bir ekinoks ayı olan Ekim de Aurora Borealis mevsimi olarak geçiyor…

Kakslauttanen, Finlandiya

Kakslauttanen Igloos

Fin Laponyası’nda yer alan Kakslauttanen, dünyada çok az insanın yaşadığı ‘Kuzey Kutup Dairesi’ içinde yer alan masalsı bir diyar… Bölgedeki buz otel ve iglolar ise Kuzey Işıkları’nı izlerken sıra dışı bir konaklama deneyimi de yaşatmaya yetiyor. Bir aile işletmesi olan Hotel Kakslauttanen bu bölgedeki keyifli seçeneklerinizden… Bembeyaz bir coğrafya serpiştirilmiş şirin Eskimo evlerinden kurulu bir köy atmosferi yaratılmış. Sıcacık şömineniz yanarken, yattığınız yerden bu muazzam doğa olayına şahitlik etmek ise büyüleyici olmalı.

 

Reykjavik, İzlanda

northern-lights-hotels-01

İzlanda’nın başkenti Reykjavik, kuzey ışıklarına tanıklık edebileceğiniz en özel bölgelerin başında geliyor. Ancak buralara kadar gelmişken, Kuzey Işıkları dışında yıl boyunca sıcaklığını koruyan Mavi Lagün’ü de ziyaret etmeyi ihmal etmemek gerek. Konaklamaya gelince… Thingvellir Ulusal Parkı’nda bulunan ION Luxury Adventure Hotel, hem konumu hem de mimarisi ile fark yaratan özelliklere sahip bir seçenek. Üstelik sayısız doğa aktivitesinin yanı sıra kuzey ışıkları hakkında bilgi alabileceğiniz Aurora Borealis barı da bulunuyor.

 

Tromso / Norveç

shutterstock_238140112

Kuzeyin Paris’i olarak anılan Tromso, Kuzey Işıkları’nın izlendiği en popüler destinasyonlardan… Üstelik sadece bu enfes doğa olayının değil, tarih, bilim ve sanatın da izlerini sürebileceğiniz özel bir kent burası. Kutup hayatını anlatan Polar Museum ve binlerce yıllık tarihi yapıları gezilecek pek çok özel nokta barındırıyor. Kuzey ışıkları için en ideal gözlemlemeyi yapmak istediğinizde ise tur şirketlerinin organize ettiği Tamok Vadisi’ndeki kütük kulübeler veya Sami çadırları, hem seyir hem de konaklama adına sıra dışı bir seçenek olacaktır.

 

Abisko, İsveç

abisko

Abisko, Kuzey İsveç’in Lappland bölgesinde yer alan küçük bir kasaba ancak Kuzey Işıkları mevsiminde sayısız turist ağırlıyor. Nuolja Dağı’nın tepesinde bulunan Aurora Sky Station, Kuzey Işıklarını gözlemlemek için harika bir nokta… Bu sebeple Turist İstasyonu’ndan Nuolja Dağı’na çıkan bir teleferik, Aurora Borealis zamanı gece saatlerinde de çalışıyor. Tornetrask Gölü’nün de bulunduğu Abisko Ulusal Parkı’nın hemen yakınındaki Abisko Mountain Lodge, rustik tarzda dekore edilmiş mütevazı kulübeleri ile keyifli bir konaklama seçeneği olarak değerlendirilebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön