Anasayfa » Güncel » Para Yerine Duygularınızı Yatırabileceğiniz ATM
Güncel

Para Yerine Duygularınızı Yatırabileceğiniz ATM

Ceyda Arınç
Ceyda Arınç
24 Ağustos 2016

Evet bu da oldu, insanların günlük mecburi koşturmaları sonucunda değişkenlik gösteren duygularının sebebi olarak kolayca gösterilebilecek, kapitalist sistem uzantılarından sadece biri olan ATMler şimdi de aynı duyguları yatırmaları için Yeni Zelandada Whangarei’nin orta yerine yerleştirildi. Para yerine duygularınızı yatırdığınız bir ATM.

Bir sanat projesi kapsamında yerleştirilen ‘Modbankası’ adı verilen makina, yoldan geçen kullanıcılara o anki ruh hallerini yansıtmalarını için 1.000’den fazla seçenek veriyor. ‘LOL’, ‘kızgın’, ‘üzgün’, ‘mutlu’…akla gelen veya gelemeyen 1000den fazla duygu hali. Şu ana kadarki favoriler; ‘şık’, ‘mükemmel’, ‘halsiz’, ‘sevilen’ ve ‘gürültülü’.

Foto:Facebook/Moodbank

Foto:Facebook/Moodbank

Dokunmatik ekrana bur ruh hali girildikten sonra makina ruh halini kabul ettiğine dair bir havale makbuzu veriyor. Daha sonra veriler birleştirilip, kentin duygusal durumu bir banka ekstresi şeklinde projenin web sitesinde güncelleniyor. Nihai hedefte güncellemeleri, kasabada gerçek zamanlı bir projeksiyon sistemi kullanarak göstermek var. 

 

Foto: Danielle Clent

Foto: Danielle Clent

Modbankası, Avustralyalı sanatçı Sanatçı Vanessa Crowe’un bir çalışması ve projeyi makinaların insanların üzerindeki etkileri ile ortaya çıkan duygu ve deneyimleri göstermek için başlattı. Makinayı ilk etapta başkent Wellington’a yerleştirdi, ancak modbankası daha sonra topluluk angajmanı çalışmaları yapan Together Tahi adlı bir yerel girişim firması tarafından Whangarei’ye getirildi, öncesinde ise Auckland’e yerleştirilmişti. Çalışma tamamen, halkın ekonomik saplantısına dair konuşacağı alternatif bir nokta arayışı. 

Foto: Danielle Clent

Foto: Danielle Clent

Mod Bankasının bundan sonraki rotası, üç şehirle sınırlı kalmayıp, birçok şehri ziyaret ederek, ülkenin duygu durumuna dair kapsamlı bir coğrafi harita çıkarmak için yola koyulması. 

Moodbank’in mucidi Vanessa Crowe, ‘Banka dediğimiz zaman aklımıza borç ve kredi geliyor. Duygu dediğimizde de, mutluluk ve üzüntü. Mutluluk kredi ile paralel giderken, üzüntü ise otomatikman borç ile… Bu çalışmayla bir sefer de insanların tüm duygularının aynı değere sahip olduklarını göstermek istedik’ diyor. 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön