Anasayfa » Güncel » Mobile Passport Control Uygulaması ile Gümrük İşlemleri Telefonunuzda!
Güncel

Mobile Passport Control Uygulaması ile Gümrük İşlemleri Telefonunuzda!

mobile-passport-control-uygulamasi-ile-gumruk-islemleri-telefonunuzda
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
30 Ekim 2015

Teknolojinin ilerleyişi gün geçtikçe hayatımızı daha da kolay bir hale getiriyor. Hepimiz artık günlük hayatımızda önemli yer kaplayan işleri akıllı telefonlarımızdan uygulamalar sayesinde kolaylıkla halledebiliyoruz. Artık gümrük beyanında uzun sıralar beklemek yerine bu işi de kolaylıkla bir selfie ile Mobile Passport Control uygulaması  üzerinden halledebileceğiz.

“Mobile Passport” adı verilen uygulama şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletlerinin bir kaç havaalanında kullanılıyor  ancak uluslararası seyahat edecek yolcuları büyük bir dert olan sırada bekleyip kağıt işlerinden kurtarıyor ve havaalanında zaman normalden iki kat daha değerli olan kısıtlı vaktiniz size kalıyor.

Daha verimli bir yolculuk deneyimi açısından kilit bir kolaylaştırıcı çözüm olan Mobil Pasaport uygulaması App Store ve Google Play Store’dan mobil cihazlara indirilip kullanılabilir.

Artık gümrük sıralarında size ve yetkililere uzun uğraşlar veren süreç bu uygulama ile kolaylakştırılmaya çalışmış ve zaman tasarrufu sağlanmıştır.

2014’te Airside Mobile and Airports Council International-North America (ACI-NA) tarafından sunulan uygulama tamamen ücretsiz ve  güncel olarak 4 Amerika eyaletinde kullanılıyor; Atlanta, Miami , Seattle ve Chicago.

mobile passport control

mobile passport control

Nasıl Kullanılıyor?

Federal ajans kullanım sürecini şöyle anlattı;

İlk olarak ilgili uygulama Mobile Passport Control ‘u indiriyorsunuz sonrasın pasaportunuzda yer alan bilgilere göre bir profil oluşturuyorsunuz.

Sonrasında New Trip ( Yeni Yolculuk) bölümünü seçiyorsunuz. Selfienizinde dahil olduğu bilgileriniz ile gümrük bilgileri ile ilgili soruları cevaplıyorsunuz.

Gümrük beyanınızı kaydettikten sonra QR kodu olan elektronik bir çıktı alıyoruz. Bu çıktı sadece 4 saat içinde alınırsa geçerli oluyor.

Daha hızlı süreç için Gümrük Memuruna bu kodu vermeniz yeterli olacaktır.

Bu tip hayat kolaylaştıran uygulamaların global olarak dünyanın her yerinde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Umarım hızlı bir şekilde yayılır.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön