Anasayfa » Güncel » Mobil, Konaklama Sektörünü Nasıl Etkiliyor?
Güncel

Mobil, Konaklama Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

mobil-konaklama-sektorunu-nasil-etkiliyor
Arden AGOPYAN
Arden AGOPYAN
3 Kasım 2015

 

 Otel misafirlerine henüz seyahat planlarını yaparken ve hatta seyahat esnasında ulaşabilmek, satışları artırabilmenin bir numaralı yolu haline geldi. Bu yüzden mobilin konaklama sektörünü nasıl etkilediğini anlayabilmek, tesisinizin tüm satış ve pazarlama faaliyetlerinde büyük fayda sağlayacak.

Online rezervasyon oranlarının artması tesisler için iyi bir haber… Online rezervasyonların giderek daha büyük bir kısmının mobil cihazlardan yapılması ise gözden kaçırılmaması gereken bir fırsat. Yeni nesil misafirlerin büyük kısmı, kendilerinden önceki neslin tercih ettiği gibi seyahat planlarını aylar öncesinden yapmayı pek sevmiyor. Onlar seçeneklerini son ana kadar açık tutup, kararlarını son dakikada verme eğilimdeler. Henüz pek çok tesis bu büyük değişime tam olarak ayak uydurabilmiş değil. Tesislerin bir kısmı yeni web siteleri oluşturmaya başlarken, büyük kısmı ise mobilin önemini gözden kaçırıyor.

Bu durum mobil cihazların sektördeki etkisini erken fark edebilen tesisler için çok önemli bir avantaj. Artık mobil cihazlardan erişilemeyen ve mobil rezervasyon imkanı sunamayan tesisler rekabette geri kalmaya mahkumlar.

Anlık kararlar mobilden…

Milyonlarca mobil kullanıcıya ait verinin incelenmesi ile hazırlanan araştırmalara göre mobil rezervasyon gerçekleştirenlerin %60’ı aynı gün check-in yapıyor.

Daha kısa konaklama süreleri

Bu anlık kararlar genellikle daha kısa konaklama süreleri ile sonuçlanıyor. Mobil rezervasyonların %70’i tek gecelik konaklamalar için yapılıyor. 2 gecelik konaklamaları da hesaba kattığımızda ise bu oran %90’a çıkıyor.

Ekonomik seçenekler daha popüler

Mobil misafirlerin büyük kısmı ekonomik seçenekleri değerlendiriyor. Yani özellikle 2 veya 3 yıldızlı tesisler için mobilin sağladığı son dakika rezervasyonların yüzde 42’si 2 yıldızlı otellere yapılıyor. Bu da daha ekonomik seçenek sunan tesislerin mobile önem vermesinin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

Son 3 yıldır tüm online rezervasyonların %10’unun mobilden gerçekleşiyor olması, mobilden misafirlere ulaşamayan tesislerin her 10 potansiyel satıştan birini kaçırdıkları anlamına geliyor. Önümüzdeki yıllarda ise bu oran daha da artacak ve mobilde var olmayan tesisler online satışlarının yarısını rakiplerine kaptırmaya başlayacaklar. Bu yüzden  tesislerin  HotelRunner  platformu gibi mobil uyumlu bir platforma geçmesinde ve mobil rezervasyonları kaçırmamasında fayda var.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön