Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Mevsimine Göre Avrupa Rehberi: Hangi Ayda Nereye Gitmeli? – 1
Destinasyonlar

Mevsimine Göre Avrupa Rehberi: Hangi Ayda Nereye Gitmeli? – 1

mevsimine-gore-avrupa-rehberi-hangi-ayda-nereye-gitmeli-1
Beste Eşerler
Beste Eşerler
1 Eylül 2015

Her fırsatta olduğu yerden uzaklaşıp yeni bir yer keşfetmek, seyahat tutkunlarının vazgeçilmezi… Avrupa da gerek konumu gerekse ziyaretçilerine sunduğu geniş turizm yelpazesiyle Dünya’daki cazibe merkezlerinin başında geliyor. Bununla birlikte esas olan gidilen destinasyonun doğru zamanını bulmak ve oradan maksimum fayda sağlamak değil mi? İşte Aralık – Mayıs arasında, mevsimine ve ayına göre “Avrupa Rehberi”nde nereye gitmeli, ne görmeli…

 

avruparehberi4_tg

Aralık

Avrupa’da yılın en renkli ayı… Noel ruhu kıtanın tümünü sarınca ortaya çıkan süslemeler, küçük – büyük Noel pazarları, gösteriler, müzik, dans, aile yemekleri, kutlamalar… Avrupa’nın her yerinde yerel kültüre uygun Noel ritüelleri ve çok daha fazlası mevcut. Her ne kadar Strazburg, Münih ve Brüksel Noel pazarı konusunda en önde geliyor olsa da Avrupa’nın hemen hemen her yerinde bu pazarları bulmak mümkün. Her ayın getirdiği farklı alternatif mevcut olsa da Noel ruhuna yakından tanık olmak gerçekten bir ayrıcalık.

Ocak

Yılın ilk ayında, kış mevsiminin etkilerinden sıkılanlar ve güneş ışığından az da olsa yararlanmak isteyenler için İspanya’nın güneyinde bulunan Endülüs Özerk Bölgesi (Andalucía) ya da Portekiz’in güneyinde bulunan Faro bölgesi doğru tercih. Yazın hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde bölgenin güzelliklerinden yararlanamayan ziyaretçiler hem yumuşak hava şartlarının tadını çıkarıyor hem de bölgenin her köşesini keşfetme imkanı buluyor.

Şubat

Yılın ikinci ayı soğuk havaların getirdiği avantajlardan yararlanmak ve koca bir yılın stresini kış sporu yaparak atmak için oldukça ideal. Özellikle okulların tatil olmasının getirdiği taleple birlikte şubat ayında otellerin fırsatları da oldukça yaygın olduğu için kayakseverlere ailece çıkılacak bir tatil imkanı sunuyor. Herkesin aşina olduğu Alp ve Pirene Dağları güzel oldukları kadar fazla bütçe gerektirdiği için kısıtlı bütçeli tatilciler için alternatif olmaktan çıkıyor. Bununla birlikle İspanya’da bulunan Murcia doğa yürüyüşleri ve sakinlik arayan ziyaretçilere değişik bir seçenek sunuyor. Hareketseverler içinse ay sonu gerçekleşen Venedik Karnavalı şehri her zamankinden farklı olarak keşfetmemizi sağlıyor.

avruparehberi2_tg

Mart

Yılın son karları her ne kadar varlığını koruyor olsa da bu dönemdeki Avrupa Rehberi için Roma ve Barselona’yı ufak bir kaçamak olarak yazmamız son derece ideal. Yazın kavurucu sıcaklarından önce şehrin kültürel imkanlarından yararlanmak ve tarih, sanat, gastronomi dağarcığınızı geliştirmek için son fırsat. Kışın sert etkisinden korkmayanlar içinse İskandinavya’nın kuzeyindeki Laponya bölgesinden muazzam kutup ışıklarını izlemek unutulmaz bir deneyim fırsatı sunuyor.

Nisan

Kış mevsimin etkisini yavaş yavaş yitirdiği ve ilkbahar yeşilliğinin ortaya çıkmaya başladığı bu ayda Akdeniz adalarından faydalanmak yapılabilecek en doğru tercih. Her ne kadar denizin güzelliğinden yüzerek yararlanmak için hala biraz daha erken olsa da mevsimin getirdiği doğal güzellikleri izlemek bile son derece cezbedici. Bu tür bir kaçamak arayanlar için Girit ve Balear adaları doğru alternatif olabilir.

Mayıs

Tek destinasyon: Orta Avrupa. 12 ay içerisinde olabilecek en doğru zaman. Viyana, Prag, Budapeşte’de uzun şehir yürüyüşleri yapmak ve yumuşak bahar havasını ciğerlere doldurmak için daha uygun bir zaman yok. Kuzey’de ise ilkbaharı en güzel yaşayan ülkelerden birinin güzelliklerini görmek için tam zamanı: İskoçya. Yağmura oldukça fazla maruz kalan üklede yılın en kuru zamanı mayıs. Onun için İskoçya kültürünü merak edenler için tavsiyemiz kesinlikle bu ay.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön