Anasayfa » Güncel » Meksika’da Sular Altından 400 Yıllık Kilise Çıktı
Güncel

Meksika’da Sular Altından 400 Yıllık Kilise Çıktı

meksikada-sular-altindan-400-yillik-kilise-cikti
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
19 Ekim 2015

Denizlerin içinden günden güne yükselen bir yapı görseniz ne hissederdiniz. Büyük ihtimal ilk olarak koca bir şaşkınlık. Sular altına kalan eski şehirlerin cazibesi de de buradan geliyor. Çok uzun zamanlar önce inşa edilmiş ve sular altında kalmış 400 yıllık kilise , tekrardan gün yüzüne çıktı. Evet tabi ki en büyük sebebi bir kuraklık olan bu yeniden ortaya çıkışın ilk şahidi de yerel bir balıkçı.

Her gün düzenli olarak balığa çıkan yerel bir balıkçı Leonel Mendoza bir değişiklik hissettiğini belirtiyor. Güney Meksika’da Chiapa eyaletinde bulunan 400 yıllık koloni döneminden kalma eski kilise onun tarafından keşfedilmiş

400 yıllık kilise

Balıkçı Mendoza’nın her gün balık tutmaya çıktığı nehir Grijalva’nın günden güne kuruması ve su seviyesinin 25 metre kadar çekilmesi ile insanlar kilisenin farkına varmaya başlamışlar.

Associated Press ile telefon röportajı gerçekleştiren balıkçı şunları ifade ediyor:

İnsanlar kutlamaya başladı. Buraya yemek yemeye, takılmaya ve iş yapmaya geldiler. Onlara kızarmış balık sattım ve kilisenin çevresinde bir tören düzenlediler.”

400 yıllık kilise

400 yıllık kilise

400 yaşında olduğu varsayılan kilisenin Friar Bartolome de la Casas keşifleri tarafından 16 yüzyılın ortalarında inşa edildiğine inanılıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Meksika Hükümeti kilisenin boyutları hakkında bilgilendirdi.

Bilgiye göre kilise 61 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde olan kilisenin son olarak 10 metrelik bir kısmı görünebilir durumda ve kilisenin çan kulesi ise sudan 16 metre yüksekte yer alıyor.

Hükümetin bu konuda çalışan mimari Carlos Navaret kilisenin Tecpatan manastırı ile benzerlik gösterdiğini ve bir bağlantıları olabileceğini ifade ediyor.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön