Anasayfa » Seyahat Sektorü » Havayolları » Manchester Havaalanı ‘Hava Trafiği ve Gürültü Kirliliği İzleme’ Uygulaması Başlatıyor
Havayolları

Manchester Havaalanı ‘Hava Trafiği ve Gürültü Kirliliği İzleme’ Uygulaması Başlatıyor

manchester-havaalani-hava-trafigi-ve-gurultu-kirliligi-izleme-uygulamasi-baslatiyor
Beste Eşerler
Beste Eşerler
30 Eylül 2015

Manchester Havaalanı başlattığı yeni bir uygulama sayesinde yolculara havadaki trafiği takip etme fırsatı sunuyor. Havaalanı tarafından bu çevrimiçi uygulama, uçak gürültüsü izleme ve takip sistemi tarafından kaydedilen verilere de erişim imkanı sunuyor.

WebTrak isimli uygulama, kullanıcılara Manchester Havaalanı etrafındaki 30 mil uzaklığa kadar olan yerlerdeki uçuş aktivitelerini görme fırsatı tanıyor.

Ulusal Hava Trafik Hizmetlerinin  Manchester Havaalanı çevresinde konumlanmış gürültü izleme ve toplama terminallerinden alınan radar verilerini kullanan WebTrak, uçakların kalkışı ve inişi sırasında çıkardığı ses seviyelerini ve tüm uçuş detaylarını bölgenin çevrimiçi haritası üzerinden kullanıcılarına aktarıyor. Böyle bir uygulama sayesinde kullanıcılar bir taraftan uçuş detaylarını takip etme fırsatı bulurken; diğer taraftan da uçakların iniş ve kalkış sırasında yaptığı ‘gürültü kirliliği’ gözlemleme şansı elde ediyorlar.

Havaalanı çevresinde yaşayan insanlar ne yazık ki bu seslerden olumsuz etkileniyor…

Bu teknoloji öncelikle havaalanı çevresinde yaşayan insanların yararı gözetilerek Bruel ve Kjaer tarafından geliştirildi. Uygulamanın bir başka paydaşı da Manchester Havalanı Çevre ve Toplum ekipleri…

Uçak iniş ve kalkışlarının çevrede yaşayan komşularımızı etkilediğinin farkındayız ve gerekli önlemleri almak için elimizden geleni yapıyoruz, açıklamasında bulunan Manchester Havaalanı Halkla İlişkiler Müdürü Wendy Sinfield bu uygulamayı bir şe şu şekilde ele aldı:

Uçuş ve gürültü bilgilerini internet üzerinden erişilebilir hale getirerek hem detaylı bir şekilde var olan uçağın bilgilerini kullanıcılarımıza sunuyoruz hem de çevrede yaşayan insanların uçağın hangi yükseklikte ne kadar bir hızla hareket ettiğini öğrenmelerini sağlıyoruz. Böylelikle özellikle komşularımıza, endişe ettikleri herhangi bir durumda ya da akıllarına takılan en ufak bir soruda bile bizimle iletişime geçebilme şansı tanıyoruz”.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön