Anasayfa » Güncel » Lüks Otel Zinciri Hacker Kurbanı!
Güncel

Lüks Otel Zinciri Hacker Kurbanı!

Lüks Otel Zinciri Hacker Kurbanı!
Turizm Global
Turizm Global
7 Mart 2015

Uluslararası lüks otel zinciri Mandarin Oriental, hackerların kurbanı oldu. Lüks zincirin ABD ve Avrupa’daki bazı otellerinde kullanılan POS cihazlarından bilgilerin çalındığını doğrulayan şirket, bu konuda önlemler aldıklarını ve incelemelerin sürdüğünü bildirdi.

Son 18 ayda siber suçların hedefi olan şirketlere bu kez dünyaca ünlü lüks oteller zinciri de katıldı.Milliyet gazetesinde yer alan habere göre Mandarin Oriental Group tarafından yapılan açıklamada, Asya kıtası dışında Amerika ve Avrupa’da bulunan otellerinden bazılarında kullanılan POS sistemlerinde, kötü amaçlı yazılımlar ortaya çıktığını kabul etti.

Şirket, bu yazılımlar sayesinde yaklaşık 45 otelde bazı müşterilerinin kredi kartı bilgilerine ulaşılmış olabileceğine dikkat çekerken, konuyla ilgili kredi kartı şirketleriyle inceleme ve araştırmaların sürdüğünü, bu yazılımların da temizlendiğini bildirdi.

Oteller zinciri, hangi otellerin bundan etkilendiğini açıklamazken, kaç kart bilgisinin çalındığı ve kaç kişinin bundan etkilendiğine ilişkin verileri, ancak araştırmalar tamamlandıktan sonra söyleyebileceklerini kaydetti. Şirket, çalınan bilgilerin sadece kredi kartlarına ait olduğunu, müşterilerin kişisel bilgilerinin bundan etkilenmediğini belirtirken, gerekli tüm önlemlerin alındığını ifade etti.

Sistemler eski mi?

Teknoloji uzmanları, son olayın, POS sistemlerinin güvenliğine duyulan şüpheleri artırdığına dikkat çekerken, bu tip sistemlerin genelde eski teknolojiler kullandığını öne sürüyor. Uzmanlar, POS terminallerinde genelde “Windows XP” işletim sisteminin bulunduğunu, ancak bu işletim sisteminin de geçen yıldan itibaren artık geçerliliği kalmadığını, sadece ana üretici tüarafından 2016 yılına kadar sınırlı destek verileceğini hatırlatıyor.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön