Anasayfa » Etkinlikler » Londra’dan “Sakıp Sabancı’nın Portresi” Geçti
Etkinlikler

Londra’dan “Sakıp Sabancı’nın Portresi” Geçti

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
3 Eylül 2016

Aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümünde, Sanatçı Kutluğ Ataman tarafından hazırlanan “Sakıp Sabancı’nın Portresi” adlı eserin de sergilendiği Londra Royal Academy of Arts (Kraliyet Sanat Akademisi) Yaz Sergisi 2016 hafızalara merhum iş adamından bıraktığı güzel izlerle sona erdi.

Sakıp Sabancı, sadece başarılı iş adamı kimliğiyle değil, güler yüzlü, sevecen ve renkli kişiliği ile de Türk toplumunun hafızasında önemli bir yer edinmiş özel bir şahsiyet… Sanata olan düşkünlüğü ise herkes tarafından bilinen bir diğer özelliği oldu. Yıllarca yaşadığı “Atlı Köşk” şimdilerde önemli sergilere ev sahipliği yapan saygın bir sanat evi ve müze olarak hizmet veriyor.

Bu yıl ölümünün 10. yıl dönümünde bir dizi etkinlikle anılan Sakıp Sabancı, sanatçı Kutluğ Ataman tarafından hazırlanan “Sakıp Sabancı’nın Portresi” sergisi ise yaz başından beri İngiltere ve dünyanın en prestijli sanat kurumlarından Royal Academy of Arts‘ta (Kraliyet Sanat Akademisi) sergileniyordu.

Filmleri ve video eserleri dünya çapında izleyicilerle buluşan Kutluğ Ataman’ın “Sakıp Sabancı’nın Portresi” adlı eserinin de sergilendiği  Royal Academy of Arts’ın Yaz Sergisi geçtiğimiz günlerde sona ererken, hafızalarda da güzel izler bıraktı.

1769 yılından beri kesintisiz olarak her yaz düzenlenen “Yaz Sergisi” kapsamında Sabancı Holding’in katkılarıyla sergilenen, Sanatçı Kutluğ Ataman’ın Sakıp Sabancı’nın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde ürettiği ve Türkiye’nin özlenen liderine bir saygı duruşu niteliğindeki video enstalasyon çalışması; aralarında The Telegraph, Harper’s Bazaar, Financial Times, Independent gibi gazete ve dergilerin bulunduğu dünya basınında da geniş bir şekilde yer aldı.

Bu yıl 248.si gerçekleştirilen Yaz Sergisi’nin küratörlüğünü İngiltere’nin en önemli heykeltıraşlarından Richard Wilson üstlendi ve her yıl olduğu gibi bu yıl da sergi, dünyanın en önemli çağdaş sanatçılarını bir araya getiren canlı ve düşünen bir sanat buluşması oldu. Yaz Sergisi’nde, 1200’den fazla eser üç ay boyunca uluslararası arenada sanatseverlerle buluştu.

Sakıp Sabancı’nın Portresi üzerine…

Kutluğ Ataman’ın “Sakıp Sabancı’nın Portresi” adlı video enstalasyon eseri, çeşitli nedenlerle Sakıp Sabancı’yla yolu kesişen binlerce kişinin portre fotoğrafından meydana geliyor. Yaklaşık 10.000 LCD ekrandan oluşan eser, önemi, mevkii ne olursa olsun insana değer veren Sakıp Sabancı’nın her konuya “önce insan” felsefesiyle yaklaşmasını, insanlara olan sevgisini ve saygısını yansıtıyor. Keskin zekâsı, ince esprileri ve candan tavırlarıyla halkla özdeşleşen Sakıp Sabancı’nın yaşamı boyunca insanlara ve hayata açtığı pencereleri görünür kılan eser, Sabancı’nın Türkiye’de teknolojiye yaptığı katkılara da atıfta bulunuyor. Görsel sanatlarda en ileri teknolojiyi kullanan eserin hammaddesini ise insanlar oluşturuyor. Eser, ünlü iş adamına yakışan, “zamanının ötesinde” sıra dışı bir sanatsal fikri hayata geçiriyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön