Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Dünyanın En Huzurlu 10 Ülkesi
Destinasyonlar

Dünyanın En Huzurlu 10 Ülkesi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
24 Haziran 2016

ABD’deki Institute for Economics and Peace (Ekonomi ve Huzur Enstitüsü Kuruluşu), 2016 yılının Küresel Barış Endeksi (Global Peace Index – GPI) raporunu açıkladı. En huzurlu ülkenin İzlanda olarak belirlendiği raporda, Türkiye’yi sıklıkla güvensiz ülke olarak ilan eden Rusya, Türkiye’nin 6 sıra gerisinde kaldı. Rusya, geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan Yaşam Kalitesi Indeksi’nde de Türkiye’nin 45 sıra gerisinde yer bulabilmişti.

Huzur ve barış dolu bir dünya, insanlıktan nasibini almış her bireyin hayali… Ancak bu özelliklerden mahrum olan bazı kişi ve gruplar, sonrasında veremeyecekleri bir hesapla gölge düşürmeye çalışıyorlar bu yaşanası dünyaya… “Huzur” ve “barış” her ne kadar kişinin kendisinden başlasa da toplumsal anlamda bunu daha fazla yaygınlaştırabilmiş coğrafyalar da yok değil. Bunu belirlemek için her yıl bir değerlendirme yapan ABD’deki Institute for Economics and Peace (Ekonomi ve Huzur Enstitüsü Kuruluşu), 2016’nın Küresel Barış Endeksi (Global Peace Index – GPI) raporunu açıkladı.

Enstitü’nün her yıl yayınladığı Küresel Barış Endeksi (Global Peace Index – GPI) raporu, aralarında emniyet ve güvenlik düzeyi, suç oranı, politik terör, silah ticareti ve mülteci sorunlarının da bulunduğu 23 göstergeye göre değerlendiriliyor. Bu çerçeveye göre her yıl yeniden ülkelerin barış düzeyi mercek altına alınarak, dünyanın seyahat edilebilecek en güvenli yerlerinin listesi çıkarılıyor.

Son araştırmaya göre, mülteci sorunları ve son zamanlarda yaşanan terör saldırılarına rağmen halen en güvenli kıta Avrupa. En güvensiz kıta Afrika olarak belirlenirken,en güvensiz bölge olarak ise Ortadoğu tespit edildi.

Rapora göre en güvenli ülke İzlanda, en güvensiz Suriye

Bu sonuçlarla hazırlanan Küresel Barış Endeksi raporuna göre, İzlanda 1192 puanla en huzurlu ülke olurken, Suriye 3606 puanla dünyanın şu anda en güvensiz ülkesi oldu.

Ülke bazında seyahat edilebilecek en güvenli ülkeler olarak raporda İzlanda’nın dışında Danimarka ve Avusturya yer alıyor.

Seyahat etmek için dünyanın en az güvenli bölgeleri ise sırasıyla Suriye, Güney Sudan ve Irak şeklinde sıralanmış durumda.

Rusya Türkiye’nin 6 sıra gerisinde

Türkiye 2016 raporunda, 2710 puanla barış endeksi bakımından listenin 145’inci sırasında yer bulabildi. Ancak dikkat çeken bir unsur da Türkiye’ye ciddi yaptırım ve ambargolar uygulayan ve vatandaşlarına sürekli Türkiye için güvenlik uyarıları yapan Rusya’nın, Türkiye’nin 6 sıra gerisinde yer alarak listenin sondan 12. sırasına yerleşmesi oldu.

Diğer dikkat çeken ülkeler ise; olimpiyatların düzenleneceği Brezilya 105. , ABD 103. ve Meksika 140. şeklinde sıralandı.

Küresel Barış Endeksi 2016 raporundaki sırasıyla;

En Huzurlu İlk 10 Ülke:

izlanda

1. İzlanda       

 

danimarka

2. Danimarka

 

avusturya

3. Avusturya

 

yeni_zelanda2

4. Yeni Zelanda

 

portekiz

5. Portekiz

 

cek_cum

6. Çek Cumhuriyeti

 

isvicre

7. İsviçre

 

canada

8. Kanada

 

japonya

9. Japonya

 

slovenya

10. Slovenya

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön