Anasayfa » Kültür&Sanat » Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Sinema Sektörüne Destek
Kültür&Sanat

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Sinema Sektörüne Destek

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
14 Şubat 2019

Güzel bir yapım içerisinde yer alan ülkenin yansıtılmak istenen yanlarını başarılı bir senaryo eşliğinde sergileyebilen görsellerden daha etkili ve akılda kalıcı ne olabilir? Bu gerçeği göz önünde bulunduran Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Sektörüne 5 milyon Türk Lirası destek sağladı.141 Projeye Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, animasyon, belgesel, kısa filmler ile senaryo ve diyalog yazım türlerinde 141 projeye 5 milyon 526 bin lira destek sağladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı sayfasında duyurulduğu üzere, Türkiye’de tek sinema fonu olarak verdiği desteklerle, yeni ve nitelikli eserlerin üretimine ve beyazperdenin gelişimine katkı sunmaya devam ediyor.

Destek İçin 607 Başvuru

Animasyon, belgesel ve kısa filmler ile senaryo ve diyalog yazım türlerindeki projelerin hayata geçirilmesi için, bu yıl bin 607 başvuru yapıldı. Başvuruları, sinema alanındaki uzman ve akademisyenler ile meslek birliklerinin belirlediği isimler ve Bakanlık temsilcisinden oluşan 14 kişilik Sinema Destekleme Kurulu değerlendirdi.
Kurul kararı ile 11 animasyon film yapım projesine 270 bin, 57 belgesel yapım projesine 4 milyon 284 bin, 51 kısa film yapım projesine 737 bin ve 22 senaryo ile diyalog yazım projesine 235 bin lira destek sağlandı.

Sinema Destekleme Kurulunun İkinci Toplantısı Mart Ayında

Genç sinemacıların sektöre adım atmalarına imkân veren ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen desteğinin yanı sıra uzun metrajlı kurgu film yapım ve yapım sonrası türlerindeki destek başvurularının değerlendirileceği kurulun ikinci toplantısı ise mart ayında yapılacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön