Anasayfa » Seyahat Sektorü » Cruise » Kruvaziyer Turizmi ’ne İlgi Artıyor: Yeni Gözdemiz Yüzen Oteller
Cruise

Kruvaziyer Turizmi ’ne İlgi Artıyor: Yeni Gözdemiz Yüzen Oteller

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
21 Haziran 2016

Güneşi, denizi, kumsalları ve tarihi eserleriyle Türkiye, kruvaziyer turizmi açısından gözde destinasyonlar arasında yer alırken, bu seyahat konseptine Türkiye’den gösterilen ilgi de artıyor.

Coğrafi konumu, yeryüzü güzellikleri ve tarihi dokusuyla turizm cazibe noktası olacak bütün özellikleri bünyesinde barındıran Türkiye, yaşadığı olumsuzlukların etkisiyle turizm sektörü adına sıkıntılı günler geçirse de diğer taraftan olumlu gelişmelere de sahne oluyor.

Güneşi, denizi, kumsalları ve tarihi eserleriyle, son yıllarda yükselişe geçen kruvaziyer turizminin gözde destinasyonları arasına giren Türkiye’ye bu yılın ilk 4 ayında 82 bin 114 yolcu turist geldi.

Sadece yabancı değil, yerli turistlere alternatif ve farklı tatil deneyimi yaşama şansı sunan kruvaziyer turizmi ile geçen yıl Türkiye’de 23 limandan kruvaziyer yolcu hareketi gerçekleşirken, Kuşadası, İzmir, Bodrum, Marmaris ve Antalya, bu gemilerin uğradığı gözde limanlar arasında yer aldı.

Son 5 yıldaki kruvaziyer turizmi rakamlarına göre ise, ülkeye 7 bin 593 gemiyle 10 milyon 207 bin 364 yolcu geldiği görülüyor.

Türkiye’de kruvaziyer turizmin gelişmesi ve farkındalığının artırılması amacıyla, küresel sektör paydaşlarını en üst düzeyde bir araya getirip, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde kruvaziyer turizminin geliştirilmesinin desteklenmesi ve denizlerin güvenli olduğu konusunda dünyaya mesaj verilmesi için eylül ayında katılımcı bakanlarla bir deklarasyon kaleme alınması planlanıyor.

Yerli turistin de ilgisi artıyor

Dünyada yılda 22 milyon turistin tercih ettiği kruvaziyer turlarına, Türkiye’nin de ilgisi hızla artıyor. Kruvaziyer turizmi son yıllarda Türkler tarafından da tercih edilen tatil şekli olarak sektördeki yerini almaya başladı. Bu kapsamda Kuşadası, İzmir ve İstanbul katılımlı gemi seyahatleri giderek yaygınlaşıyor. Geçen yıl kruvaziyer turizmini tercih eden yerli yolcu sayısı 50 bine kadar yükseldi. Türkler gemi seyahatinde en çok sıcak bölgeleri tercih ediyor.

Cruise-5

Ülke ülke gezdirip, otel konforu yaşatıyor

Kruvaziyer gemileri konfor ve sundukları seçenekler açısından 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Liman ziyaretleri, limana yakın yerlerde ziyaret ve alışverişler, sunulan turistik hizmetleri 5 yıldızlı otel konforunda almak yolcuların kruvaziyer gemilerine çeken etkenlerin başında yer alıyor.

Bunun yanı sıra bir tek odada konaklamaya devam ederken kısa zaman içerisinde çeşitli şehirler, ülkeler görebilme fırsatı, aileler de dahil olmak üzere birçok farklı yolcu tipine uyabilecek çeşitlilikte seyir seçenekleri, kruvaziyer seyahatin insanların gözünde oluşturduğu “şıklık” algısı, tek görevi yolcunun memnuniyetini sağlamak olan personel ve yöneticiler, özellikle kısa seyirlerde ekonomik ve kaliteli tatil imkanları da kruvaziyer gemilerine talebi artırıyor.

TÜRSAB verilerine göre, bir turist günde ortalama 50-55 dolar harcarken, Avrupa limanlarına uğrayan gemideki bir transit kruvaziyer yolcu, liman başına ortalama 200-250 dolar harcama yapıyor. Bu da ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön