Anasayfa » Seyahat Sektorü » Cruise » Kruvaziyer Gemi İle Getirilen Her Turist İçin, Acentaya 30 Dolar Destek
Cruise

Kruvaziyer Gemi İle Getirilen Her Turist İçin, Acentaya 30 Dolar Destek

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
28 Eylül 2017

Merakla beklenen yeni turizm teşvik kararında bu kez ibre cruise turlarına döndü. Kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentelerine, yolcu başına 30 dolar teşvik verilecek.

Kimileri “Yüzen otel” olarak adlandırıyor. İçlerinde pek çok konaklama, yemek ve eğlence opsiyonları olan, yüksek standartlarda hizmet veren Kruvaziyer gemilere gösterilen ilgi, özellikle son dönemde önemli artış gösterdi. Ancak bu gemilerin gördüğü ilgi sadece seyahatseverler ile sınırlı değil. Sahil kentlerinde gelirini turizme dayandıran çok sayıda işletme de bu gemilerin yolunu gözlüyor. Çünkü dünyanın pek çok yerine, çok sayıda yolcu taşıyan kruvaziyer gemiler, uğradıkları sahil kentlerinde ekonomik canlılık getiriyor.

2017 yılında turizmcileri desteklemeye yönelik hazırlanan teşvik paketlerinin sonuncusu da kruvaziyer gemilere yönelik oldu. Buna göre; kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentelerine yolcu başına 30 dolar teşvik verilecek.

Kruvaziyer Gemi İle Getirilen Her Turist İçin, Acentaya 30 Dolar Destek

Esaslar resmi gazetede yayınlandı

Resmi gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kruvaziyer gemiyle turist getiren A grubu seyahat acentelerine destek sağlanmasına ilişkin esaslar belirlendi.

Buna göre; 31 Aralık 2017 tarihine kadar, kruvaziyer hizmeti verilen limanlara 750 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentelerine, getirdiği turist başına 30 dolar destek sağlanacak.

Kruvaziyer Gemi İle Getirilen Her Turist İçin, Acentaya 30 Dolar Destek

Nasıl hesaplanacak?

Destek ödemeleri, kruvaziyer turun gerçekleştirildiği ayı takip eden ayın ilk iş günü ABD doları karşılığı Türk lirası cinsinden yapılacak. Kur hesabında ise “Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları” listesinde yer alan döviz alış kurları esas alınacak.

Yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bilgi ve belge verilmesinden dolayı haksız ödeme yapıldığının tespiti halinde, geri alma işlemi için “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri” uygulanacak.

Destek ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen acenteler ile idari hata sonucu yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen acentelerin işlemleri resen durdurulacak. Söz konusu acenteler destekten yararlandırılmayacak.

Haksız yere ödemeye neden olanlar ile sahte veya içeriği itibarıyla gerçek dışı belge düzenleyen ve kullananlar hakkında cezai, hukuki ve idari işlem yapılacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön