Anasayfa » Güncel » Kosta Rika’da Enerjinin %99’u Yenilenebilir Kaynaklardan
Güncel

Kosta Rika’da Enerjinin %99’u Yenilenebilir Kaynaklardan

Kosta-Rikada-Enerjinin-99u-Yenilenebilir -kaynaklardan
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
30 Aralık 2015

Bu yıl iklim değişikliğinin ciddi bir tehdit olarak kabul edilip, önlemler alınması için çalışmaların başladığı önemli bir yıl olarak biterken, Kosta Rika’nın yeşil enerjiye geçişteki kararlı ve başarılı hikayesi tüm dünyanın geleceği için tahrip edici etkisi olan küresel ısınmayı engellemek için örnek niteliğinde. Çünkü bu güzel ülk ebu yıl elektrik enerjisi ihtiyacının %99’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etti.

Kosta Rika Elektrik Enstitüsünden alınan bilgiler ülkenin 2021’de karbonsuz hava sahası olma yolundaki hedefini şimdiden gerçekleştirmeye başlamış görünüyor.

Dünya artık temiz enerji kaynaklarının ve gelecekte çocuklarımıza daha yeşil ve düzgün bir gelecek bırakmak için sürdürülebilir kalkınma adımları atmamız gerektiğinin farkına vardı. Kosta Rika ise şimdilik mükemmel bir örnek olarak görünüyor. Ulusal Yenilenebilir Enerji laboratuarından Andrea Watson Huffington Post ile yaptığı röportajda:

“Sadece anlaşma için değil herkesin kendi emisyon oranını azaltarak yenilebilir enerjiye doğru bir dönüşüm yaşaması gerekiyor. her ülkenin kendi bireysel yaklaşımı ile kendi enerji amaçlarına ulaşması yerine tek bir kalkınma modelini benimsemeleri en iyisi olacak.” dedi

Kosta Rika nüfusunun az oluşu sayesinde her hane halkının elektrik tüketimini azaltmış ve enerji kaynağı olarak güneş enerjisi, küçük rüzgar tribünleri ve jeotermal enerji kaynakları kullanmayı planlıyor.Ayrıca  yenilenebilir enerji kaynaklarında çeşitlemeye  daha az hidrolektrik enerji kullanarak ormanlarını ve mevcut yeşil alanlarını da koruyorlar.

Umarım tüm ülkeler de çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakmak için bu kadar kararlılıkla çalışırlar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön