Anasayfa » Güncel » Konaklama Sektörü ve Oteller İçin 2018 Trendleri Neler?
Güncel

Konaklama Sektörü ve Oteller İçin 2018 Trendleri Neler?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
16 Ocak 2018

2018 yılında otel ve konaklama sektörü için önemli olacak, bu yıla damgasını vuracak trendleri açıkladı. Sektöre yönelik yayın yapan tophotels.com’un önerileri ile otellerin rekabette ön plana çıkabilmek için 2018’de yapması gerekenler…

Her geçen yıl konaklama sektörü önemli ölçüde büyüme kaydediyor ve rekabet hızla kızışıyor. Konaklama ve otelcilik alanında ayakta kalma her geçen gün daha zor bir hal alıyor. Özellikle yeni teknolojilerdeki gelişmeler ve otel deneyiminin her alanındaki değişimler bu ayakta kalma mücadelesini daha da zorlu kılıyor.

Tophotels News, bu zorlu süreçte konaklama sektörünün aktörlerine yardımcı olması bakımından 2018 yılında konaklama sektörü ve oteller için geçerli olan trendleri ele aldı.

İşte 2018 yılında konaklama sektörüne yön verecek trendler:

Uzun süreli konaklamalar daha yaygın hale gelecek

Küreselleşme süreçlerinin daha yoğun yaşanmasıyla ve bireylerin global topluma daha fazla eklenmesiyle seyahat edenlerin destinasyonlardaki konaklama süresi daha da artacak. Bunun sonucunda Airbnb gibi platformlar ve apart oteller piyasadaki hakimiyetlerini güçlendirecekler.

Diğer konaklama tesislerinin ve otellerin bu durumla rekabet edebilmeleri açısından uzun süreli konaklamalara yönelik daha uygun fiyatlar ve fırsatlar sunmaları rekabette daha güçlü bir hale gelmelerine olanak sağlayacaktır.

İlgili resim

Dijital göçebeler ve milenyum kuşağı bu değişim trendinde etkin rol oynayacak. Apartman tarzı odalar ve çatı katları konaklamada popüler hale gelecek. Bu doğrultuda oteller mevcut tesislerinde değişikler yaparak; bu tarz konaklama imkanları sunabilirse rekabette daha etkin bir konuma gelebilirler.

“Grab and go” yiyecekler otel restoranlarını değiştirecek

Otel restoranları, özellikle lüks oteller için büyük öneme sahiptir. Birçok ünlü otel markası otellerinin mutfaklarında ünlü, isim yapmış şefleri çalıştırarak isimlerini duyurma ve müşteri çekme yoluna giderler. Fakat günümüzde “hız ve hızlılık” olgularının önem kazanmasıyla otellerin yeme – içme trendlerinde yeni bir dönem başlıyor.

Grab and go ile ilgili görsel sonucu

2018’de ve sonrasındaki süreçte yeme – içme alışkanlıklarına “hız ve hızlılık” kavramı damgasını vuracak. Millenyum kuşağı yeme – içme tercihlerini “grab and go” tarzı yiyeceklerden yana kullanacak. Bu yeni trende yönelik olarak oteller, hızlı tüketilecek yemeklere ve otellerinde yiyecek kiosklarına, standlarına yer vermeleri bu alanda avantaj sağlayacak.

Ortak alanlar daha geniş ve daha önemli olacak

Seyahat kavramının daha fazla sosyal unsur içermesi, sosyalleşmeye vurgu yapması ve seyahatler kapsamında sosyalleşmenin daha önemli hale gelmesiyle otellerin sosyal alanları, ortak boş vakit geçirme ve ortak çalışma alanları büyük önem kazanacak.

hotel common area ile ilgili görsel sonucu

Bu yeni trend, konukların otel odalarında daha az vakit geçirmelerine; seyahat eden diğer kişilerle sosyalleşmek, tanışmak için ortak alanlarda daha fazla vakit geçirmeyi teşvik edecek küçük, sıcak ortamlar, odalar oluşturulmasına yol açacak.

Yerel ve çevre halkı daha önemli rol oynayacak

Yerel deneyimlerin seyahatler için önem kazandığına son dönemde tanık olmuştuk. 2018 yılında “yerel deneyimlerin” önemi seyahatler alanında daha da etkili olacak.

travel local experience ile ilgili görsel sonucu

2018 yılında oteller ve konaklama tesisleri, yerel deneyimlere ve yerel topluluklara daha fazla odaklanacak. Oteller konuklarına bulundukları destinasyonları daha fazla ve daha etkili deneyimletebilmek, konaklayanların bulundukları şehrin yerlisi gibi vakit geçirebilmeleri için yeni düzenlemelere gidecek.

Oteller yaratıcılığa ve sosyal medyaya daha fazla odaklanacak

Instagram çağında, otellerin sosyal medyada yer alması ve sosyal medya dostu olmaları her zamankinden daha fazla önem kazanacak.

hotel social media ile ilgili görsel sonucu

Otelinizin sosyal medyada daha fazla yer alması ve daha fazla görünür olması için otelinizin belli bölümlerinde yerel kültürel değerleri yansıtacak mobilya ve eşyalarla, sanatsal eserlerle donatabilirsiniz. Böylece otelinizde konuklarınızın dikkatini çekerek; bu noktalarda çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşmalarına ön ayak olabilirsiniz. Bu otelinizin sosyal medyada daha fazla yer alabilmesinin en kolay yollarından biridir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön