Anasayfa » Güncel » “Koca Köprü” Küçücük bir Pul ile Dünyayı Gezecek
Güncel

“Koca Köprü” Küçücük bir Pul ile Dünyayı Gezecek

2012 yılı Skyfall filmi çekimlerinde James Bond’un üzerine düştüğü Koca Köprü, Alman Köprüsü yada en bilinen adıyla Varda Köprüsü’nün artık özel bir posta pulu var.

Bir ülkenin turistik, ekonomik ve kültürel düzeyini göstermesi bakımından önem taşıyan posta pulları her ne kadar yerini, “gönder” butonu ve “enter” tuşuna bıraksa da, 1840 yılından bu yana bağımsızlığın da bir sembolü olarak hayatımızda yer almakta.

50 bin adet olarak özel bastırılan ve 2016 Pul Emisyon Programında yer alan “Tarihi Köprüler” konulu anma pulu sadece Adana, Karaisalı halkını değil, tüm pul kolleksiyonerlerini sevindirecek.

– PTT Adana Başmüdürü Gümüşoğlu’nun ifadesine göre:

“Bu pullar, Cemal Paşa Postahanemizde, 9 Mart’a özel, üzerinde “09.03.2016 ADANA” yazılı ilk gün damgasıyla 50 bin adet üretildi. Artık posta pulları dünyada kaybolmaya başladı. Her şey elektronik ortamda yapılıyor. Biz de PTT olarak pul geleneğini filatelistlerle birlikte yaşatabilmek için bu tür özel seriler çıkartıyoruz. Varda Köprüsü’nün de böyle özel bir seride yaşatılması çok anlamlı. İnşallah ileriki dönemlerde bu seride tarihi Taşköprü’nün de yer almasını sağlarız. Taşköprü de bilindiği kadarıyla dünyanın halen kullanılan en eski köprüsü durumunda. Oranın da özel bir seriyle posta puluna basılması tarihimiz açısından önemli olacaktır.”

– Adana Filatelistler Derneği Başkanı Candemir’in ifadesine göre de:

“Adana’nın en önemli değerlerinden Varda Köprüsü’nün bu seride yer alması, hepimizi heyecanlandırdı ve mutlu etti”

Çelik kafes taş örme tekniğiyle yapılmış olan köprü, 1888’de Osmanlı Hükümdarı 2. Abdulhamid ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle, İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak üzere inşa edilmişti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön