Anasayfa » Yazar Köşesi » Kız Kulesi…
Yazar Köşesi

Kız Kulesi…

Kız Kulesi...
Sedat BORNOVALI
Sedat BORNOVALI
18 Haziran 2015

İstanbul imgesi gözlerimizin önünde sıklıkla Kız Kulesi görüntüsüyle bağdaşır. Kentin tanıtım afişlerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Kız Kulesi sevimli bir kulemizdir. Bunu inkâr etmeye gerek ve olanak yoktur. Yaşı uygun olanların hatırlayacağı gibi uzun süreler kent hayatına katılamamış, ardından restore edilerek keyifle faydalanılan bir yer olmuştur. Gideni, geleni bol, manzarası güzeldir. Bütün bunlar çok memnun edici ve gurur vericidir. Bütün bunlara rağmen dünya çapında düşünüldüğü zaman kız kulesi hayli sıradan bir kule sayılabilir.

Kişisel deneyimimde on yıllardır yabancılarla bire bir irtibatımda bu kulenin ne olduğunu mutlaka bilmek isteyen ve o kuleye gitmek konusunda ısrar eden bir tek turistle karşılaşmamam belki de tesadüftür.

Bu yazıdaki ana merak da budur: Acaba çeşitli uluslara mensup deneklerin örneğin odak gruplarda sağladığı verilerle mi Kız Kulesi konusunda bu kadar ısrar söz konusu olmaya başlamıştır?

Yoksa Londra’nın kulesi, Paris’in Eiffel’i Pisa’nın eğrisi, Toronto’nun tv’si vb. derken mutlaka bizim de bir kulemiz olmalı hevesiyle, Çamlıca Kulesi de fazla tarihi izlenim yaratmadığı için mi bilemiyorum sonunda Kız Kulesi ulusal imgemiz olmaya doğru mu yönelmiştir?

Bir aralar oryantalist ressamların bu kuleyi pek beğenerek resmetmiş olması, batılılar çiziyorsa beğeniyorlar demektir, o zaman biz de bol bol fotoğraflayıp sunalım onlara geri sunalım fikrini akla getirmiş olabilir mi?

İstanbul’u gezenlerle yapılan anketlerin değerlendirilmesi sonucunda bu kulenin gerçekten önemli bir yer tuttuğu sonucu çıkmış mıdır?

Tripadvisor.com’da Kız Kulesi’nin ziyaretçi tatmini açısından hayli yüksek puan alması çok memnuniyet verici. Her türlü turistik değerimizin bu listelerde yüksek puanları olması çok sevindiricidir. Diğer yandan İstanbul’da yapılacaklar arasında kule ziyaretinin ilk 50’ye bile giremediğini gözlemlenebilir. Anlaşıldığı kadarıyla niş bir ürün olarak görevini iyi yapıyor. Ancak kentin tanıtımında sırtına bu kadar yük yüklenmesi doğru mudur diye merak ederim.

Kuleli Askeri Lisesi’nin ve Topkapı Sarayı Bab-üs-Selam’ın çifte kuleleri kişisel deneyimimde turistlerin mutlaka ilgi gösterdiği iki foto noktası. Kulenin tek değil de çift olunca daha ilgi çeker hale gelmesinin de ikonografik bir sebebi var mıdır? Bu da ayrıca turistik meraklar listesine girebilecek bir soru diye düşünürüm.

Gönül bağımız ve yerel hatıralarımız gerçekten tanıtımda başarı için yeterli midir diye de özellikle merak ederim…

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön