Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Kışından ve Karanlığından Korkmanız Gereken Şehir: Norilsk
Destinasyonlar

Kışından ve Karanlığından Korkmanız Gereken Şehir: Norilsk

kisindan-ve-karanligindan-korkmaniz-gereken-sehir-norilsk
Merve Ateş
Merve Ateş
3 Şubat 2016

Game of Thrones’ta Kışyarı’nda yaşayanlar “Winter is coming” derken böyle bir soğuktan bahsetmiyordur şüphesiz… İki hafta boyunca karanlığın kol gezdiği ve eksi 55 dereceyle dünyanın en soğuk şehri olma özelliğine sahip Norilsk ile tanışın.

Yaşadığınız şehirde soğuk hava koşullarından şikayet ederken bir kez daha düşünmeniz gerekiyor. Çünkü dünyanın en soğuk şehrinde yaşayan toplamda 175.000 kişi var. Evet evet yanlış duymadınız. Tam tamına 175.000 kişi.

Rusya sınırları içerisinde kalan Norilsk, dünyanın en soğuk şehri. Kışın iki hafta boyunca şehirde her yer karanlık. Ortalama sıcaklık ise eksi 10 derece dolaylarında.

Şehirde yaşayanların mücadelesi sadece hava koşulları ve karanlıkla değil. Kutup ikliminde görülen, anksiyete uykusuzluk ve gerginliğe neden olan gece sendromu da şehir halkının korkulu rüyası. Birçok kişi şehirde bu rahatsızlığa yakalanıyor.

Dahası, Norilsk dünyanın en çok kirletilen şehirlerinden bir tanesi. Karbon, nitrojen gibi zararları gazları içeren iki milyon tondan fazla gaz Norilsk’ten atmosfere salınıyor.

Hayalet Şehir

Karanlığa kurulduğu andan beri aşina olan bir şehirden bahsediyoruz. Geçmişin karanlık yanlarını gecenin karanlığında taşıyan bir yer… Şehrin kuruluşu 1920’lere kadar gidiyor. Kobalt, nikel, platin gibi madenlere sahip şehir 1935’te maden-metalurji merkezine dönüştürülüyor. Ardından GULAG Çalışma Kampları oluşturuluyor.

norilsk_tg

Norilsk

1953’te ise günümüzdeki şehir statüsüne sahip oluyor Norilsk… Bu yıllar arasında binlerce işçi kamplardaki zorlu çalışma koşulları, aşırı soğuk nedeniyle hayatını kaybediyor. 1979’a kadar ölümler devam ediyor ve daha sonra şehrin maden işçiliği için tehlikeli olduğuna karar veriliyor.

Norilsk, 2001 yılından beridir Belaruslular hariç Rus olmayan herkese kapalı.

Kışyarına geleceği söylenen kış felaketi vurur mu bilinmez. Ancak Norilsk’in kışın azizliğine Kuzey Hanedanlığı’ndan önce uğradığı kesin…

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön