Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Kış Turizminin Doğu Anadolu’daki Yeni Adresi: Ergan Dağı
Destinasyonlar

Kış Turizminin Doğu Anadolu’daki Yeni Adresi: Ergan Dağı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
13 Şubat 2018

Doğal pistleri ve gece kayağı imkanı ile adından söz ettiren Erzincan’daki Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi, Doğu Anadolu’nun parlayan yeni kayak merkezi olma yolunda…

Erzincan‘da Munzur Sıra Dağları’nın eteklerinde bulunan, 2970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı; bünyesindeki Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek bir cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.Ergan Dağı’nda 5 yıl önce hizmete açılan ve yeni olmasına rağmen hem yurt içi hem de yurt dışından binlerce kayakseveri ağırlayan Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi; uzunlukları 1363 km ile 2500 km arasında değişen ve farklı zorluk derecesine sahip 4 pistiyle farklı beklentilerdeki ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi başarmış durumda.

Pist Haritası

Kent merkezine 12 kilometre, havalimanına ise 13 dakika mesafede bulunan Ergan Dağı; doğal güzellikleri ve doğasının yanı sıra ulaşım kolaylığı ile de dikkat çekiyor.

Gece kayak yapma imkanı

AA’nın verdiği bilgiye göre; geçtiğimiz yıl 100 binin üzerinde kişi tarafından  ziyaret edilen merkezde, saatte 2700 kişi taşıma kapasiteli yeni teknoloji telesiyej sistemi ve saatte bin kişi taşıma kapasiteli teleferik sistemi mevcut.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin parlayan yeni kayak merkezi olarak adından söz ettiren Ergan Dağı‘nın; toplam 12 km uzunluğundaki doğal kayak pistlerinde gece kayağı imkanı da sunuluyor. Bu yıl yapılan ışıklandırma sistemi sayesinde pistler saat 17.00’dan 24.00’a kadar açık durumda.

Ardıçlı Gölü kenarında doyumsuz bir tatil fırsatı sunan kayak merkezinde; ziyaretçilerin çay, kahve ve yemek ile önemli ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesisler de yer alıyor.

Erzincan’a kışın tatile gelmek isteyenlerin konaklama ihtiyaçları, kent merkezindeki 1’i 5, 4’ü 4 yıldızlı farklı özellikteki çok sayıda otel, apart ve misafirhane ile karşılanıyor.

Kayak merkezi kentin hemen yanı başında

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin ortaklaşa çalışmasıyla Ergan Dağı’nın kış sporlarının yapılabildiği alan haline getirildiğini anlatan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “Kayak merkezi şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta ve araçla ulaşım yaklaşık 7-8 dakikada sürüyor. Ergan, Türkiye’deki ender yerlerden bir tanesi. Kış sezonunun sıcak geçmesinden dolayı sezon açılışı biraz geç kalsa da kayak merkezimiz şu an faaliyetlerine son sürat devam ediyor. Burada gelen misafirlerimiz gondol sahasında araçlarını park ettikten sonra Ardıçlı Gölü alanına kadar gondol ile geliyor. Buradan sonra profesyonel eğitmenlerimiz ilk defa kayak yapacaklara eğitim veriyor. Burada kayak kiralanacak alanlar bulunmakta ve günübirlik tesislerimiz çalışıyor.” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön